Maszturbálás: Tudtad hogy a túl sok önkielégítés káros is lehet?
Míg régen a maszturbálást számtalan kitalált egészségügyi probléma gyökerének tartották, legyen az teljesen abszurd mint a vakság vagy a szőrös tenyér, ma már az önkielégítés teljesen elfogadottá vált.
Az élvezeten kívül rengeteg tanulmány már kimutatta, hogy a rendszeres maszturbálás segít a stressz levezetésében valamint az immunrendszer megerősítésében is. Ugyanakkor mint mindenre, a maszturbálásra is érvényes a mértéktartás aranyszabálya.
Eme rövid írás a túlzásba vitt maszturbáció veszélyeivel fog foglalkozni.
Honnan számít a maszturbálás túl soknak?
Mint minden túlzásba vitt pótcselekvés, a maszturbáció is képes fizikai és pszichológiai függőség kiváltására ha túlzásba visszük, ugyanakkor a mértékről már a szexológusok véleménye is eltér.
A legtöbb szakember a napi egyszeri önkielégítést még normális mértéknek tartja, de vannak olyanok akik a heti négynél több maszturbációt már problémásnak tartják. A szakvélemények a mértékről ugyan eltérőek, de a napi rendszerességgel történő többszörös önkielégítés már problémákkal járhat.
Maszturbáció hatása a szervezetre: milyen következményekkel jár a túl gyakori önkielégítés?
Önkielégítés során a stimuláció hatására paraszimpatikus idegrendszeri funkciók zajlanak le szervezetünkben. A túlzásba vitt stimuláció hatására idegrendszerünk túltermeli a szexuális hormonokat valamint az ingerületátvivő anyagokat ami testünk kémiájának felborulásához vezet. A megváltozott kémia hatására a következő tünetek jelentkezhetnek:
- Fáradtság: A maszturbációt követően szervezetünkben beindul a kortizol hormon termelése. Ez a hormon a metabolizmusért valamint a vércukorszint emeléséért felel, túltermelése pedig fáradtságot okoz. A kortizolt más néven stresszhormonnak is nevezik.
- Hajhullás: A kortizol túltermelésével együtt jár a magas prolaktin szint valamint az alacsony DHEA, HGH (növekedési hormon) és tesztoszteronszint, a hirtelen egyensúlyváltozás pedig hajhullást eredményez.
- Pánikroham: A túlzásba vitt önkielégítés önbizalomhiánnyal járhat ami akár pánikrohamhoz is vezethet egy lehetséges aktus során.
- Hátfájdalom: A lecsökkent tesztoszteron, DHT és DHEA prosztagladin termeléshez vezet, amely gyulladást okozó hormon felelős a hátfájdalom kialakulásáért is.
- Pénisz méretének csökkenése: A túlzásba vitt maszturbáció csökkenti szervezetünk növekedési hormon termelődését ami évek elteltével a pénisz méretének csökkenéséhez vezethet.
- Memóriazavarok
- Prosztatitisz: A túlzott DHT termelése prosztata gyulladásához vezet ami vizeletürítési problémákkal jár.
- Álmatlanság: A melatonin egy alvást kiváltó hormon. A túlságosan sokszor maszturbáló férfiaknál a melatonin termelése lecsökken ami álmatlansághoz vezet.
- Gyenge erekció: A maszturbálást követően az erekcióért felelős hormonok kiürülnek a szervezetből ami extrém esetekben ideiglenes impotenciához vezethet.
- Ágyéki fájdalom: Ágyéki fájdalmat testünk kémiájának felborulása mellett a túlzott dörzsölés is okozhat.
- Homályos látás: A maszturbálást követően lecsökken szervezetünk acetyl-kolin és nitrogén-oxid szintje amely eme kellemetlen tünettel jár.
A túlzásba vitt maszturbálás továbbá több tehert jelent idegrendszerünkre és májunkra nézve ami a libidó csökkenésével jár és akár az impotencia megjelenéséhez is vezethet.
Egy másik gyakori probléma a szeminális váladék visszatartásának problémája. A túlzott stimuláció hatására a cowper-mirigyek erekció nélkül is váladékot termelnek és a váladékot visszatartó idegek a túlhasználat miatt nem képesek az előváladék hatékony megfékezésére.
A túlzásba vitt maszturbáció továbbá pszichológiai függőséget is okozhat ami a mindennapi életben is problémákat okozhat.
Hogyan fékezhető meg a túlzásba vitt önkielégítés?
Az önkielégítések számának visszatartása a függőség kialakulása után problémás lehet. Más addikciókhoz hasonlóan, az első lépés a függőség elismerése majd ezután egy szakember felkeresése.
A pszichoterápián és/vagy egy szexológus felkeresése mellett érdemes lehet a Anonim Szexfüggők csoportjának felkeresése.