Férfi libidó: A férfi hormon és szexualitás fázisai tömören
A férfiak libidójáért főként az agy felelős, pontosabban a nagyagykéreg és a limbikus rendszer ami a libidó erősségét és a teljesítőképességet szabályozza. Az agy szerepe az egészséges libidónál akkora, hogy már a szexről való álmodozás vagy képzelgés is orgazmust válthat ki.
A nagyagykéreg az a szürkeállomány amiből az agy külső rétege épül fel, ez az a rész ami a magasabb funkciókért, pl. a mozgásért, látásért, gondolkodásért vagy specifikusan a szexről való gondolkodásért is felel. Amikor felizgulunk, a nagyagykéreg jeleket küld szívünknek aminek hatására péniszünk vérrel telik meg ezzel elérve az erekciót.
A limbikus rendszer, ami a nagyagykéregben található, része a talamusz, hypotalamusz, hippokampusz és az amigdala. Ezek a részek felelnek az érzelmekért, motivációért és a libidóért. Az Emory Egyetem kutatásai bebizonyították hogy férfiaknál az amigdala aktivitása erősebb mint a nőknél mikor szexuálisan stimuláló képeket látnak.
Tesztoszteron
A férfi libidó egy másik kulcseleme a tesztoszteron, amely főként a herékben termelődik és kulcsfontosságú a libidón kívül más testi funkciók megfelelő működéséhez is. Ilyenek például:
- A testszőrzet növekedése
- A csontok és izmok megfelelő fejlődése
- A férfi nemi szerv megfelelő fejlődése
- A spermiumok előállítása
- A vörösvérsejtek termelése
- A hang elmélyülése pubertás során
A tesztoszteronszint napszaktól függően fluktuál, reggelente a legmagasabb, késő este pedig a legalacsonyabb. Életkortól függően a legmagasabb tesztoszteronszint a tinédzsereknél és a fiatal felnőtteknél figyelhető meg amely a kor előrehaladtával csökkenő tendenciát mutat.
A férfi szexualitás fázisai
A férfi szexualitás már a születést megelőzően, a méhben elkezdődik és az idő előrehaladtával tovább fejlődik. A szexualitás fejlődésének fázisai a következőek:
- Születés előttről a pubertás kezdetéig: Fiú csecsemőknél a fogantatást követő 6. hétnél tesztoszteronrobbanás figyelhető meg, amelynek köszönhetően kezdenek el kialakulni a férfi nemi szervek. Ez a tesztoszteronrobbanás felelős azért a meglepő tényért is, hogy az 5 hónapos fiú csecsemők tesztoszteronszintje megegyezik a pubertás utáni férfiak tesztoszteronszintjével. Ez a tesztoszteronszint csökkenő tendenciát mutat egészen a pubertás megkezdődéséig.
- Pubertás: A hormontermelés a 12. életév betöltésétől követően emelkedni kezd egészen 17-18 éves korig. A pubertás éveiben a fiúk több fizikai és érzelmi változáson is átesnek amelyet mind a hipotalamusz kezdeményez, ilyenek például:
- A pénisz és a herék növekedése
- A spermiumok előállításának megkezdődése
- Az erekciók gyakoriságának növekedése és az ejakuláció megjelenése
- Az arc és testszőrzet megjelenése
- A hangszálak megvastagodása amely mélyebb hangot eredményez
- A libidó megerősödése
- Felnőttkor: Ugyan a tesztoszteron felnőttkorban már nem eredményez pénisznövekedést, de szerepe továbbá is kulcsfontosságú marad a libidó fenntartásában. Nem érzékelhetően ugyan, de a tesztoszterontermelés a 18. életéven követően csökkenni kezd ami az évek előrehaladtával egyre nehezebbé teszi a megfelelő erekció valamint az orgazmus elérését ugyanakkor ezek a „tünetek” csak a 30. életév betöltése után válnak észrevehetővé.
- Idősödő felnőttkor: 40 éves kort követően a férfiak több változást is érzékelhetnek a libidójukkal és a teljesítőképességükkel kapcsolatban:
- Több időt vesz igénybe a megfelelő erekció elérése
- Az ejakulációt követően nehezebbé válik az újabb erekció elérése
- A pénisz vérellátása csökken, az erekció „elpuhul”
- Csökkenő libidó
Az idő előrehaladtával az impotencia is egyre gyakoribbá válik. Az University of Rochester Medical Center statisztikái alapján a 40 év feletti férfiak 5%-a szenved impotenciától míg ez a szám 65 éves férfiaknál már 25%. Az impotencia kialakulásának leggyakoribb okai:
- Depresszió
- Alkoholizmus
- Kardiovaszkuláris betegségek
- Különböző gyógyszerek szedése, leggyakrabban antidepresszánsok és vérnyomáscsökkentők
Az impotencia szerencsére ma már nem feltétlenül megy a nemi élet rovására a különböző potencianövelő szereknek köszönhetően. Sőt javarészt nem is valós impotencia áll a probléma hátterében hanem merevedési zavarról beszélünk. A kettő közti különbségről korábbi cikkünkben tájékozódhatsz.
Férfi hormonváltozások terhesség során
Ugyan sokan nem tudják, de a férfiak is hormonális változásokon esnek át mikor partnerük teherbe esik.
Ezeket a változásokat a várandós nők feromonjai váltják ki amely hatására a férfi tesztoszteronszintje csökken ugyanakkor más hormonok, a prolaktin és a vazopresszin termelése növekszik.
Mikor tűnik el teljesen a libidó?
Sok férfi számára soha, az aktusok száma és a szex élvezete a kor előrehaladásával ugyan csökken de ebből nem következik szükségszerűen a nemi élet kihalása.
Így férfiasságunkat egy életen át valóban megőrizhetjük.