Alacsony tesztoszteron: Lehet hogy a férfihormon csökkenése okozza libidó zavarod?
Azok akik gyakran néznek televíziót vagy szörfölnek a neten, biztosan találkoztak már olyan reklámmal amely az alacsony tesztoszteronszintre hívja fel a férfiak figyelmét, hisz manapság ez az egyik legjövedelmezőbb ágazata a gyógyszercégeknek.
A férfi populáció közel 5%-át sújtja az alacsony tesztoszteronszint problémája, amely az alacsony szexuális étvágyon és a kopaszodáson kívül komoly egészségügyi problémákhoz, extrém esetekben pedig akár halálhoz is vezethet.
Íme néhány fontos információ, amit érdemes tudni a férfi nemi hormonról, a tesztoszteronról és a szervezetben játszott szerepéről.
A cikk tömören:
- az egészséges tesztoszteronszint férfiaknál 300ng/dL – 1200ng/dL
- A tesztoszteron kulcsfontosságú az egészséges libidóhoz, izomnövekedéshez, agyi funkciókhoz valamint a bőr és a haj karbantartásához.
- Az alacsony tesztoszteronszint tünetei: alacsony szexuális étvágy, fáradékonyság, ingerlékenység, romló BMI (testtömeg index) arány
- Számos kezelési módszer létezik a probléma orvoslására pl.: hormoninjekciók, tapaszos kúrák stb.
A tesztoszteron funkciói
A tesztoszteron egy különösen fontos hormon a férfi szervezet számára, amely több funkció ellátásáért is felel. A tesztoszteronszint természetes megemelkedésének köszönhető többek között a pubertás során elmélyülő hang, nemi szervi változások valamint a testszőrzet megjelenése. A tesztoszteron a pubertáson kívül egyéb más kulcsfontosságú funkciókért is felel amely végigkíséri az életet:
- Agyi funkciók: libidó, agresszió szabályozása, pozitív mentalitás fenntartása
- Szőrnövekedés: A haj valamint a testszőrzet növekedése
- Csontok karbantartása: A csont sűrűségének karbantartása, az egészséges csontvelő megőrzése és védelme valamint a vörösvérsejtek termelése
- Férfi nemi szervek: A prosztata növekedése, spermiumtermelés valamint az egészséges erekció elérése
- Izmok: Az izmok fejlődése, karbantartása
Alacsony tesztoszteron
A harmincadik életévet betöltően a férfi szervezet tesztoszteronszintje természetes folyamatok során csökkenni kezd, ez a változás ugyanakkor nem diagnosztizálható hormonális betegségként.
Az egészséges tesztoszteronszint férfiaknál 300ng/dL – 1200ng/dL között mozog, a 300ng/dL mérték alatti hormonszintet hypogonadismusnak nevezi az orvostudomány.
Az elégtelen tesztoszteronszint tünetei:
- Megnövekedett testzsír arány: Ha fiatalkorunkban nem okozott különösebb testsúlyemelkedést az egészségtelen táplálkozás, de manapság egyre könnyebben jönnek ránk a felesleges kilók, lehetséges hogy hypogonadismustól szenvedünk
- Csökkenő izomerő: A tesztoszteron létfontosságú az izmok karbantartásához. Ha megmagyarázhatatlan gyengeséget érzékelünk magunkon akkor nagy az esélye a tesztoszteronhiány fennállásának.
- Kopaszodás, csökkenő testszőrzet: A korai kopaszodás valamint a váratlan testszőrzet csökkenés leggyakoribb oka az elégtelen tesztoszteronszint.
- Fáradékonyság: Ha azt vesszük észre magunkon hogy gyakran elalszunk már este 9 óra előtt, vagy szimplán fáradékonyabbak vagyunk mint egy évvel ezelőtt, akkor érdemes időpontot kérni laborvizsgálatra.
- A mell megnagyobbodása: A tesztoszteronhiánytól szenvedő férfi szervezet egyik leglátványosabb elváltozása a duzzadt mellszövet. Ha mellein megnagyobbodtak anélkül hogy különösebb súlyfelesleget szedtünk volna fel, forduljunk orvosunkhoz.
- Magas koleszterinszint: A tesztoszteron fontos szerepet játszik a koleszterin metabolizmusában, a tesztoszteronszint hirtelen növekedése az alacsony tesztoszteron egyik tünete lehet.
- Alacsony libidó: A szexuális étvágy hirtelen csökkenése jó ok egy laborvizsgálatra, hisz az alacsony tesztoszteronszint akár az impotencia kialakulásához is vezethet.
- Érzelmi változások: A tesztoszteronháztartás felborulása depresszióhoz, ingerlékenységhez valamint csökkenő önbizalomhoz vezet.
Mi okozhat tesztoszteroncsökkentést?
- öregedés
- tesztikuláris sérülés, műtét
- elhízás
- hormonháztartás felborulása
- hererák kialakulása
- kemoterápia
- krónikus vese és/vagy májelégtelenség
- kettes típusú cukorbetegség
- HIV/AIDS
- fertőzések
- genetikai betegségek
- anabolikus szteroidok
- mumpsz és/vagy tuberkulózis
- agyalapi mirigy károsodása
A szervezet normális működéséhez elengedhetetlen a tesztoszteron ezért az alacsony tesztoszteronszint extrém esetekben akár életveszélyes betegségek kialakulásához is vezethet pl:
- cukorbetegség valamint anyagcsere-betegség kialakulása
- rák
- szívbetegségek
- csontritkulás
Statisztikák
A tesztoszteron kutatása manapság sajnos nem szerepel a gyógyszervállalatok prioritásai között, ezért a statisztikák gyakran eltérő eredményt mutatnak.
Az „Urulogy Care Foundation” megállapította hogy a 60 év feletti férfiak 20%-a, 70 év feletti férfiak 50%-a, valamint a 80 év feletti férfiak 50%-a szenved hypogonadismustól.
Az „ABC News” felmérése szerint a 30 év feletti férfiak 25%-a szenved tesztoszteronhiánytól
Akármelyik statisztika állítása legyen közelebb a valósághoz, az a tény megkérdőjelezhetetlen hogy manapság férfiak milliónyi szenved az alacsony tesztoszteronszint okozta tünetektől
A tesztoszteronszint szint növelésének leggyakoribb gyógyszeres módjai
Ezen kezelési módszereket csupán orvosi konzultáció után alkalmazhatjuk!
- Zselék és oldatok: A tesztoszteront tartalmazó zseléket és oldatokat naponta fel kell vinni az orvosunk által megadott helyre, amely felvitel után a bőrön keresztül felszívódik.
- Hormontapasz: A hormontapasz tartalma a felhelyezést követően a nap folyamán a bőrön keresztül szívódik fel.
- Hormoninjekció: A hormoninjekciót orvosunk adja be a felső farizomba egy vagy kéthetente egyszer
A gyógyszeres kezelések lehetséges mellékhatásai:
- akné
- vizeleti problémák
- cukorbetegeknél alacsony vércukorszint
- gyakori fejfájás
- bokaduzzanat
- sárgaság
- émelygés
- alacsony láz
A tesztoszteron növelés természetes módjai
- Gondoskodj a megfelelő hosszúságú alvásról
- Növeld a napfényben töltött idődet
- Használj királydinnye (Tribulus Teresstris) tartalmú étrend-kiegészítőt
- Ügyelj a megfelelő testsúly elérésére és fenntartására
- Csökkentsd a stresszforrásokat
- Magas fehérje és alacsony zsírtartalmú ételek fogyasztás (pl: fehér húsok, halak, tojás, túró)
- Étrendedet mikro szinten is egészítsd ki vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Javasolt speciális férfi vitaminok használata.
- Sportolj rendszeresen
A tesztoszteron az egyik legfontosabb hormonja a szervezetednek ami a libidó szabályozásán kívül más problémák és betegségek elkerüléséhez is létfontosságú.
Ha a tesztoszteronhiány bármely tünetét felfedezed, bátran fordulj házi orvosodhoz hiszen ez ma már könnyedén, számtalan módszerrel kezelhető.