Fiatalkori impotencia és merevedési zavar: Gyakoribb mint gondolnád!
Az időskori impotencia az öregedés egyik sajnálatos velejárója de manapság egyre több fiatalnak is gondot okoz a megfelelő erekció elérése. Íme néhány információ amit érdemes tudnod ha fiatalként impotenciától, merevedési zavartól szenvedsz.
Az időskori impotencia az öregedés egyik sajnálatos velejárója de manapság egyre több fiatalnak is gondot okoz a megfelelő erekció elérése. Íme néhány információ amit érdemes tudnod ha fiatalként impotenciától, merevedési zavartól szenvedsz.
A 40-70 év közötti férfiak legalább fele szenved alkalmankénti impotenciától amire ma már számtalan gyógykészítmény létezik, de mit tehetünk akkor ha már fiatalon is merevedési problémákkal küzdünk?
Nem egyedi probléma!
Nem kell pánikba esned ha magadra ismertél, hisz nem vagy egyedül. A „The Journal of Sexual Medicine” neves szaklapban megjelent 2013-as kutatás kimutatta hogy már a 40 év alatti fiatal férfiak 26%-a impotenciától szenved.
Ezek a fiatal férfiak ugyan jobb egészségügyi állapotban voltak mint idősebb társaik, ugyanakkor a helytelen életmód, dohányzás valamint a könnyű és keménydrogok használata miatt a felüknél az impotencia mértéke már a súlyos határvonalat súrolta.
„Eddig úgy hittük hogy a fiatalkori impotencia 90%-a pszichológiai faktorok következménye, de a kétezres évek beköszöntével ez a tendencia felborult. Az egészséges erekció követelménye közé tartozik a megfelelő hormonháztartás, vérellátás, idegműködés valamint az egészséges psziché, ám ezek a követelmények a fiatalok egyre egészségtelenebb életmódja miatt egyre nehezebben teljesülnek”- állítja Run Wang, MD, a „The University of Texas Health Science Center” professzora.
Az impotenciát kiváltó egészségügyi problémák
Hála a PD5-gátló típusú potencianövelő gyógyszereknek, az impotencia manapság könnyedén kezelhető, ugyanakkor ezen készítmények széles elterjedése egy nem várt problémát is okozott: az impotencia okozójának diagnosztizálása és kezelése helyett ma már a hangsúly átesett a tünetek kezelésére.
Az impotencia kialakulása a legtöbb esetben egy rejtett egészségügyi probléma következménye pl: érszűkület, magas vérnyomás, májelégtelenség stb. . A fiataloknál előforduló impotencia leggyakoribb okozói a hormonháztartás felborulása, lumbágó, sclerosis multiplex, máj és veseproblémák.
„Az impotencia gyakran csupán tünete egy komoly még fel nem fedezett egészségügyi problémának és ez fiatalkorban különösen igaz. Ha felmerül az impotencia gyanúja, azonnal forduljunk kezelőorvosunkhoz és kérjünk egy teljes egészségügyi feltérképezést”- javasolja Dr. Wang.
„Volt olyan páciensem aki impotenciával fordult hozzám, az átvizsgálás során ugyanakkor kiderült hogy colitis ulcerosa-tól, magyarul fekélyes vastagbélgyulladástól szenved”- meséli Dr. Wang.
Az egyik legelterjedtebb módja az impotencia diagnosztizálásának a pénisz ultrahangos vizsgálata. Az ultrahangos vizsgálat során a pénisz erekció közbeni vérellátását vizsgálják, amely elégtelensége esetén megállapítható a merevedési zavar. Egy másik, az ultrahangos vizsgálatnál ugyan kevésbé modern de ugyanolyan effektív módja a diagnosztikának az úgynevezett „bélyegteszt”.
A bélyegteszt során a páciens péniszére egy perforálással ellátott bélyeg kerül amelyet egy éjszaka elteltéig viselni kell. Ha a reggel beköszöntével a perforálás sértetlen marad, akkor megállapítható az impotencia hiszen elmaradt az éjszakai merevedés.
Az impotenciát továbbá pszichológiai gondok is okozhatják, mely problémák ugyanakkora figyelmet igényelnek mint fizikai társaik. Ha depressziótól, pánikbetegségtől vagy egyéb, az erekciónkat befolyásoló pszichológiai problémától szenvedünk, feltétlenül keressük fel háziorvosunkat, pszichológusunkat, valamint ha szükség van rá, szexológusunkat, hisz a teljesítés elmaradása további stresszel járhat amely tovább rontja impotenciánkat.
Hogyan kezeljük a pszichés problémákat?
A pszichológiai problémák két legelterjedtebb kezelési módszere a párterápia és/vagy pszichoterápia.
Párterápiát értelemszerűen a párkapcsolati problémák megoldása esetén rendelnek el. Az impotencia leggyakoribb kiváltó oka párkapcsolatban élő férfiaknál a kontroll elvesztésének érzete. A pártterápia során fontos a feltétlen bizalom valamint az őszinteség, hisz tudatunkat nem tudjuk megtéveszteni, a probléma csak akkor fog megszűnni ha képesek vagyunk áthidalni a problémát párunk segítségével.
Ha pszichoterápiára szorulunk, az első elbeszélgetés előtt ajánlott listát készítenünk a probléma feltételezett forrásáról, valamint tervet készíteni eme probléma áthidalására. A pszichoterápia sikere vagy kudarca csakis tőlünk függ, pszichológusunk nem fog helyettünk megoldani semmit ezért mielőtt belevágnánk, kötelezzük el magunkat egy cél érdekében és törekedjünk ennek teljesítésére.
Szeretnél személyreszabott választ kapni arra, hogy mi a legjobb megoldás a merevedési zavar ellen?
Töltsd ki ezt a rövid kérdőívet és a válaszaid alapján megmondom, hogy Neked mire van szükséged. :)
Mikor forduljunk szakemberhez?
Az alkalmanként előforduló impotencia teljesen természetes, ezért nem érdemes pánikba esni ha nem tudunk minden alkalom során teljesíteni. Az alkalmi merevedési zavar fő okozói a hirtelen megnövekedett stressz ami mindenkivel előfordulhat egy különösen nehéz munkahét után és a túlzott alkoholfogyasztás ami gyakori az összejövetelek során.
Ezekben az esetekben nincs szükségünk szakorvorsra hisz a probléma okozója csupán átmeneti. Ilyenkor hasznos lehet - már csak a "bátorító" hatás miatt is -, ha van nálunk egy alkalmi potencianövelő(!). Ugyanakkor ha a probléma hosszútávon fennáll, valamint a reggeli merevedések elmaradoznak, forduljunk szakorvoshoz.