Az óvszer mennyire biztonságos?
Minden valószínűség szerint az olvasók nagy részét nem lepi meg, hogy a legbiztonságosabb fogamzásgátló módszer a gumióvszer.
Minden valószínűség szerint az olvasók nagy részét nem lepi meg, hogy a legbiztonságosabb fogamzásgátló módszer a gumióvszer. Mégis, ez sem nyújt 100 százalékos védettséget, bár a legnagyobb eséllyel véd a nemi betegségek ellen. Akkor most az óvszer mennyire biztonságos?
Mennyire biztonságos az óvszer?
A férfi gumióvszer az egyik legnépszerűbb fogamzásgátló eszköz, a szexuális életet élő lakosság körében. Ezt annak köszönheti, hogy majdnem 100 százalékos eséllyel véd a nem kívánt teherbeeséstől és a szexuális úton terjedő betegségekkel szemben. A Pearl-indexe elég jó, ami azt jelenti, hogy 100 óvszert használó nő közül 2-12 esik teherbe. Ez azért elég jó arány, ha a helyi fogamzásgátlókat vesszük alapul.
Természetesen az óvszernek a hatékonysága nagyban függ attól, hogy betartjuk-e a szükséges óvintézkedéseket. Ilyen például, hogy nagyon figyeljünk a lejáratra, arra, hogy a hosszú körmökkel óvatosan bánjunk vele, valamint, hogy jól illeszkedjen a péniszre. Ha részletesebben szeretnél olvasni a témáról, nézd meg az óvszer felhúzásáról szóló cikkünket. Nagyon fontos továbbá, hogy csak olyan óvszert használjunk, ami CE jelöléssel rendelkezik.
Manapság számos változatban kaphatóak az óvszerek, mint például nagy, kicsi, extra vékony, vékony, vastagabb, különböző módon stimuláló, férfi vagy női kényeztetésre kifejlesztett, illetve ízesített, színes, illatos, spermicides, nedves és száraz. Tehát a választék tekintetében a határ a csillagos ég.
Milyen előnyei vannak még?
- viszonylag olcsó, nagyobb kiszerelésben is kapható
- könnyen beszerezhető, hiszen bármelyik gyógyszertárban, drogériában és hipermarketben elérhető
- ha jól van felhelyezve és körültekintően alkalmazzátok, nagyon magas fokú védelmet nyújt a terhességgel szemben
- végül pedig hatékony a nemi betegségekkel szembeni védekezésben, még ha nem is 100 százalékos
Ha valami hiba csúszik a számításba
Mi a teendő akkor, ha valami baleset folytán kiszakad az óvszer, vagy egyéb okok miatt kifolyik belőle az ondó? Ebben az esetben a nők a nőgyógyászhoz, vagy nőgyógyászati szakambulanciára sietnek, ahol pedig felírják az esemény utáni fogamzásgátló tablettát. Így elkerülhető a nem kívánt terhesség.
Vannak esetek amikor mégsem elég hatékony a gumióvszer. Ebben az esetben mindenképp gondoljátok végig az alábbi pontokat, hogy el tudjátok dönteni, hogy ki és hol hibázhatott, hiszen sosem késő tanulni a hibákból. Nézzük mikor lehet gond:
- Nem időben lett felhelyezve az óvszer. Mivel a megszakításos módszer nem védekezés, így az sem elég hatékony, hogy ha csak a vége előtt nem sokkal húzzátok fel a gumit. Mivel az előváladék is tartalmazhat életképes spermiumot, ezért erre mindenképp érdemes nagyon figyelni.
- Mint már futólag említettük, fontos, hogy jó legyen a szavatossága az óvszernek, de az sem mindegy, hogy milyen körülmények között tároljuk. A dobozon is fel van tüntetve, hogy száraz, hűvös helyen tárolandó. Tehát nem farzseb és kocsi kesztyűtartója, mert a hőingadozás ugyanúgy nem tesz jót a latexnek.
- A felhelyezés kulcsfontosságú ebben az esetben, hiszen számos buktató felmerülhet. Például kibontáskor felsérthetjük az anyagát, esetleg olajos alapú síkosítót használunk, ami roncsolja a gumit. Az óvszer használatáról is olvashattok nálunk, hogy biztos ne fogjatok mellé!
Tehát ne habozzatok, használjatok gumióvszert, hogy a legnagyobb biztonságban tudhassátok magatok és partnereteket és mindenképp tartsátok be a tanácsainkat, úgy nem lehet baj!