Védekezés felsőfokon – mi van még a tablettán és az óvszeren túl?
Bár a XXI. század hajnalán járunk, ha jobban szétnézünk a védekezési palettán, többségében még mindig csak női fogamzásgátló módszereket találhatunk a kínálatban.
Hogy ez miért van így még most is, az is külön megérne egy cikket, de jelenleg inkább azokat a lehetőségeket vesszük számba, amelyek közül alkalomadtán válogathatunk. Szóval, ha elkerülnétek a nem kívánt terhességet, akkor azt így tehetitek meg.
Azzal természetesen mindannyian tisztában vagyunk, hogy a védekezés fontos dolog. Hiszen hogyan élvezhetnénk önfeledten és komplikációk nélkül a szexet, ha végeredményben a nem kívánt terhességtől és a nemi betegségektől kell tartanunk?
Mert a szex ugyan élvezet, de egyáltalán nem játék
Akár hosszú távú partnerrel bújunk ágyba, akár alkalmi szexre készülünk, az egyik legfontosabb dolgunk önmagunk és a partnerünk egészségének megóvása. Valamint a kéretlen családalapítás megakadályozása.
Védekezni ugyanis két dolog ellen szoktunk: a súlyos következményekkel járó nemi betegségek – például a HIV, a HPV, a nemi herpesz, a Chlamydia vagy épp a Gonorrhea –, valamint az egyelőre még vagy egyáltalán nem tervezett babák ellen.
Ahogy láthatjuk, a védekezést annak célja szerint két részre bonthatjuk: a betegségek elleni harcra és a teherbeesés megakadályozására. Ebben a cikkben ez utóbbit vesszük nagyító alá, hiszen a sikeres fogamzásgátlástól is sok dolog függ.
Ha például nem választunk a szervezetünknek megfelelő fogamzásgátló módszert, az nemcsak az egészségünkre lehet káros hatással – mondjuk a felborult hormonháztartás vagy a tabletta következményeként megjelenő fejfájás, libidócsökkenés, esetleg elhízás –, de a kapcsolatunkra is negatív hatása lehet.
Itt pedig ismét csak kettéágazik a történet
A fogamzásgátló módszereket tekintve ugyanis két irányba indulhatunk el: a hormonális vagy a hormonmentes fogamzásgátlás irányába. Az, hogy mikkel próbálkozunk meg, függ a nőgyógyászunk felkészültségétől és tanácsaitól, de legalább ekkora szerepe van benne a személyes tapasztalatainknak, a testünk reakcióinak.
A következő kérdéseket mindenképpen tedd fel magadnak a számodra tökéletes fogamzásgátló módszer megtalálásában:
- Mennyire kényelmes a módszer? Például a tablettát tekintve: szájon át alkalmazható, de elég kötött szabályok szerint. Te képes vagy ezek betartására? Nem vagy túl feledékeny hozzá?
- Hosszú távon mennyire hatékony? Időről időre újra fel kell íratnod magadnak vagy akár 3 évig is tart a hatása? Mint például a bőr alá ültethető implantátumnak.
- Milyen arányban véd a megtermékenyüléstől? Tökéletes fogamzásgátló módszer ugyanis nem létezik – a szexmentes életet leszámítva, de ilyet ki kívánna magának? Sajnos 1-5%-os arányban mindegyik mellett előfordulhat megtermékenyülés.
- Tapasztalsz-e valamilyen mellékhatást? Előfordulhat fejfájás, libidócsökkenés, elhízás, hányinger, bizonyos esetekben pedig akár méhnyakrák is. Szóval nem árt odafigyelni a tested jelzéseire és váltani, ha szokatlan és kellemetlen tüneteket tapasztalsz.
Amit a hormonmentes fogamzásgátlásról tudnod kell
Kétségkívül a hormonmentes fogamzásgátlás egyik legnagyobb előnye, hogy nem borítja a feje tetejére a hormonháztartásunkat, például a művi úton előállított progeszteron hormonokkal. Ennek köszönhetően viszont a hormontartalmú gyógyszerekre érzékeny nők – például vannak olyan pajzsmirigybetegségek, amelyek esetében allergiás reakció léphet fel a tablettára – számára is biztosított a fogamzásgátlás.
Az egyik leghatékonyabb hormonmentes fogamzásgátló módszer természetesen az óvszer, amelynek lényege az, hogy nem csupán a terhességtől, de a nemi betegségek nagy részétől is megvédi mindkét felet. Sajnos ez sem tökéletes módszer, viszont számos előnye egyike a betegségektől való fokozott védelem.
De ha már a kondomnál járunk, beszélhetünk annak egy kevésbé elterjedt fajtájáról, a női óvszerről is. Ezt elég kevesen ismerik és szeretik – annak ellenére, hogy már 1992-ben feltalálták –, hiszen a legtöbb panasz arra vonatkozik, hogy szeretkezés közben elég furcsa hanghatással jár. A női óvszer mindkét végén 1-1 gyűrű található, amelyek közül a kisebbik kerül a hüvelybe, hiszen tökéletesen illeszkedik a méhnyakszájra. A nagyobbik gyűrű ezzel szemben a szeméremajkakra simul rá és a közöttük feszülő poliuretán anyag hasonlóképpen működik, mint a férfióvszer. Felfogja az ondót és 75-82%-os biztonsággal véd meg a nem kívánt terhességtől. Levételnél mindenesetre ügyelni kell arra, hogy az örökítőanyag ne kerüljön bele a hüvelybe.
Hasonló elven működik a pesszárium is, ami egy kisebb méretű gumieszköz, amit saját kezűleg kell felhelyezned a méhszájra, minimum 20 perccel, maximum 2 órával az aktus előtt. Mivel a nemi betegségektől nem véd meg, leginkább állandó partnerek számára ajánlott. Ha biztosra mennél, akkor ajánlott a pesszáriumot bevonni valamilyen spermaölő anyaggal is, ezzel jó felhelyezés esetén közel 100%-os védelmet nyújt. Egyébként a pesszárium mosható, tisztítható és törődő gondoskodás esetén akár 2 évig is használható.
A hormonmentes védekezés további eszköze a hüvelytabletta, bár ezt leginkább kiegészítő védekezési formaként javasolják a szakemberek, mivel önmagában nem túl megbízható. Ráadásul ebben az esetben sem élhettek a spontán menetek örömével, mivel az aktus előtt legalább 20 perccel fel kell helyezni a tablettát a hüvelybe. További hátránya, hogy az orális szexre, de akár a behatolásra is lelombozó hatása lehet, mivel nem ritka, hogy habzani kezd, ami nem túl esztétikus látvány a hüvelyből kicsorogva. Ráadásul még az íze sem túl kellemes.
A naptármódszer szintén sok nőt segített már a terhességmegelőzésben, azonban itt rendkívül pontos számításokra van szükség ahhoz, hogy 9 hónappal később tényleg ne kopogtasson az ajtónkon a gólya.
Ezeken kívül – és mert a megszakításos módszert még a naptármódszerhez viszonyítva sem ajánlanánk – még a hormonmentes spirált említhetjük meg, mint hormonmentes védekezési eszköz. Ennek lényege az, hogy a fém vagy műanyag spirál a méhen belül kerül felhelyezésre, hogy megakadályozza a megtermékenyített petesejt beágyazódását a méhfalba. Mondhatjuk, hogy állandó gyulladást tart fent a méhben és olyan mellékhatásokkal nézhetsz szembe, mint például az erős vérzés, a görcsös alhasi fájdalom. Extrém esetben pedig még méhen kívüli terhesség is lehet a vége.
Persze hormonokkal is járható az út
Pont a spirál esetében beszélhetünk még hormontartalmú verzióról is, de nagyjából hasonló a működési elve és a kockázata, mint a hormonmentes spirálnak vagy épp huroknak, ha már itt tartunk. Igaz, ezek a verziók főként a 35 éven túli és legalább egy szülésen már átesett hölgyeknek javallott, hiszen egy kisbaba kihordását követően a méh már valamivel nagyobb, így kényelmesebben elhelyezhető benne az eszköz méhperforáció veszélye nélkül. Ilyen esetben a spirál lényege az, hogy meghatározott időközönként hormont bocsát ki magából a méhben, viszont eltávolítani és felhelyezni csak a nőgyógyász tudja.
Kevésbé problematikusabb az injekció általi védekezés. Ekkor a már fentebb is említett progeszteron nevű hormont fecskendezik be, kb. 3 havonta. Ezen időszakban nincs menstruáció, viszont az injekciós kezelés elhagyását követően csupán 6 hónappal később tér vissza a termékenység. Emellett pedig akár testsúlygyarapodással is számolhatunk.
Hasonlóan az injekcióhoz, már fogamzásgátló implantátumot is kérhetünk. Ez egy kisebb, henger alakú tárgy dugig töltve progeszteronnal, amit az implantátum állandó jelleggel eljuttat a véráramba. 3 évig véd a terhességgel szemben, viszont hatással lehet a menstruációs ciklusra is, extrém esetben pedig méhnyakrák, trombózis és májbetegség is jelentkezhet. Azonban ahogy kiszedetjük, úgy tér vissza a fogamzóképességünk is. Mindenesetre ez Magyarországon még nem igazán elterjedt módszer.
A fogamzásgátló tablettákra nem térnénk ki külön, hiszen számtalan változata létezik és orvostól is függ, hogy melyiket ajánlja. Ellenben megemlítenénk még a hüvelygyűrűt, amit hormongyűrűként is megtalálhatsz a szakirodalomban. Ez a hüvelybe elhelyezett gyűrű állandó jelleggel bocsát ki magából hormont, aminek célja az, hogy megakadályozza az ovulációt. Szerencsére akár 2-3 hétig is használható és se a felhelyezése, se a kivétel nem igényli nőgyógyász közreműködését.