Tabudöntés mesterfokon: beszéljünk nyíltan a nemi betegségekről – 2. rész
Ne kerülgessük tovább a forró kását: az orgazmus és a vadító szex igenis hozzájárul testi-lelki feltöltődéshez, valamint az egészségünkhöz.
Ne kerülgessük tovább a forró kását: az orgazmus és a vadító szex igenis hozzájárul testi-lelki feltöltődéshez, valamint az egészségünkhöz. Ugyanakkor, ha nem figyelünk a részletekre, könnyen életre szóló, kellemetlen, olykor halálos kimenetelű nemi betegségeket szerezhetünk. Úgyhogy számoljunk le végre a sztereotípiákkal és a tabukkal, beszéljünk róluk nyíltan!
Persze amikor az egymáshoz simuló meztelen bőrötökön finoman gyöngyözik az izzadtság, ti pedig a kéjes kielégüléstől pihegve gyűjtitek az erőt a második menethez az ágyon, nehéz azokra a fertőzésekre és betegségekre gondolni, amik lesben állva várják, hogy megtalálják a rést a pajzson.
Pedig elég egy nem megfelelően tisztán tartott játékszer, az elhanyagolt intimhigiénia vagy egy felelőtlen félrekacsintás és máris kész a baj. Korábbi cikkünkből már tudhatod, hogy Magyarország azért nem teljesít valami fényesen a nemi betegségek széles skáláján, így nem nehéz elkapni valami nyavalyát.
De azzal legalább már tisztában vagy, hogy milyen jelekre kell figyelned, ha úgy érzed, valami nincs rendben, most pedig még a leggyakoribb hazai nemi betegségekről is ejtünk néhány kellemetlen, azonban hasznos szót.
Tartalomjegyzék:
Amikor a parazita támad: a Trichomoniasis
Ami antibiotikummal is jól kezelhető: a Chlamydia
Egy örökölhető betegség: a Gonorrhea
Ami már Ady miatt is ismerős: a Szifilisz
Ezt nem veheted félvállról: a nemi herpesz
Méhnyakrák lehet a vége: a HPV
Még egy H: a HIV
Amikor a parazita támad: a Trichomoniasis
Ennek a ronda betegségnek már a neve is nyelvtörőbe hajlik, mindazonáltal a világ leggyakoribb nemi betegségének tartják. Oka a Trichomoniasis vaginalis nevű kórokozó parazita, ami a húgy-ivarszervekben telepszik meg, és főként a hüvelyben és a prosztatában kezdi el kifejteni áldatlan hatását.
Az esetek többségében a fertőzés tünetmentes, ha mégsem így történik, akkor a hölgyek esetében a szeméremtájék viszketése, illetve hüvelygyulladás, valamint zöldes-habos színű folyás jelentkezik. Az uraknál a prosztata gyulladása okoz égő, csípő fájdalmat, főleg a vizelés során, kimutatni éppen ezért a húgycsőváladékból – hölgyek esetén a hüvelyváladékból – lehet.
Ami antibiotikummal is jól kezelhető: a Chlamydia
Ez is egy roppant alattomos betegség, mivel a tünetmentes lappangási idő alatt a partnerek is megfertőződnek, és így tudtukon kívül ők tovább gyarapíthatják a fertőzöttek táborát. Igazi ördögi kör!
Ennek a betegségnek is a húgycsőgyulladás az egyik legfőbb tünete, de jól beazonosítható még az alhasi fájdalomról, a sárgás színű – nyúlós folyásról, a nemi szervek megnagyobbodásáról vagy körülöttük lévő duzzanatokról.
Hölgyek esetében ez azért különösen veszélyes, mert a gyulladás miatt sérülékennyé illetve vérzékennyé válik a méhszáj, ráadásul ha nem kezelik időben, előbb-utóbb meddőséghez vezethet.
Mindenesetre jó hír is van, még abban az esetben is, ha már megtörtént a baj: a Chlamydia antibiotikummal jól kezelhető, akár teljesen meg is szüntethető. És erre mindössze egy néhány napos antibiotikum-kúrára van szükség.
Egy örökölhető betegség: a Gonorrhea
Vagyis ahogy még ismerheted: kankó és tripper, amit a Neisseria gonorrhoeae nevű baktérium okoz. A baktérium főleg a húgycsövet, illetve a méhet, valamint a petefészket támadja, míg az urak esetében főként a prosztata, a here és az ondóvezeték van veszélyben.
Nőknél nagyon enyhe tüneteket lehet tapasztalni, például gyakori vizelés, egy kevés folyás és némi enyhe fájdalom. A férfiak sajnos már nem ússzák meg ennyivel, mert pár napnyi lappangás után a húgycsőgyulladás miatt gennyes húgycsőfolyás jelentkezik, amit égő érzés kísér.
Ami miatt ez a betegség különösen veszélyes, hogy nem csak szexuális úton terjedhet. Amennyiben ugyanis az anya a terhesség során megfertőződött ezzel a betegséggel, akkor a szülés során a gyermeket is megfertőzheti vele. Antibiotikummal gyógyítható.
Ami már Ady miatt is ismerős: a Szifilisz
Nem véletlenül vérbaj a neve: nemcsak szexuális aktus során fertőz ugyanis, hanem a vér útján is. Ráadásul van, amiben a Gonorrheához is hasonlít: a várandós kismamák ebben az esetben biztosan átörökítik a vérbajt a születendő kisbabának.
Mindenesetre a betegség kórokozója a Treponema pallidum nevű baktérium, és a betegség korai szakaszában a behatolás helyén alakul ki gyulladás. Például a hüvelyben és a méhszájnál, a száj környékén, a végbélnyílásnál. Ez a gyulladás aztán kifekélyesednek, majd néhány hét múlva, heget hagyva maga után begyógyulnak.
Nőknél a belső nemi szervek megbetegedése miatt rejtve maradhatnak a tünetek, míg a férfiak esetében a pénisz duzzanata és vizenyő adhat okot a gyanúra. Bár antibiotikum kúrával jól kézben tartható a betegség – teljesen legyőzni sajnos nem lehet – kezeletlen szifilisz esetén állandó és hegesedő bőrtünetek jelennek meg, de a szíven, illetve a keringési rendszeren és az idegrendszeren is rajta hagyja a nyomát.
Ezt nem veheted félvállról: a nemi herpesz
Főleg azért, mert ha egyszer megfertőződtél vele, akkor sosem szabadulsz meg tőle. Ugyanis lehet bármennyire fejlett ma már az orvostudomány, a nemi herpeszt jelenleg nem lehet teljesen meggyógyítani.
A betegségre vérvizsgálat során derülhet fény, tünetei közé olyan kellemetlenségek tartoznak, mint például a minimum 3 hetes lappangási idő után, a nemi szervek tájékán megjelenő sebesedő és hólyagosodó herpesz jelenik meg.
Emellett az sem számít ritkaságnak, ha láz, illetve a nyirokcsomó megduzzadása is jelentkezik. A szülés során pedig anyáról gyermekére is átterjedhet, és az utolsó fekély begyógyulásáig fertőz, így érdemes óvszert használni. És az orális szexet is mellőzzétek, ha ajakherpesszel küszködtök.
Méhnyakrák lehet a vége: a HPV
Félelmetes, de igaz: a nők 80%-a megfertőződik a humán papilloma vírus többszázféle vállfajának egyikével, de a Nemzeti Rákregiszter adatai alapján 10 férfiből 5 is megfertőződik vele élete során.
Mindenesetre a HPV-t alacsony és magas kockázati szintű vírusokra osztjuk, a méhnyakrák kialakulásában pedig a 16-os, a 18-as, a 31-es, a 33-as, a 35-ös, a 45-ös, és az 52-es magas kockázati szintű HPV vírusok játszhatnak roppant dicstelen szerepet.
Kockázati tényezőt jelent az orális és anális szex is, növeli nemcsak a méhnyakrák, hanem a szájrák, illetve a végbélnyílás körüli rák kialakulásának lehetőségét, ami férfiakra is ugyanolyan veszélyes.
Jellemző tünetei közé tartoznak a genitális – vagyis a nemi szervek környékén megjelenő – szemölcsök, amiket vagy ecseteléssel, vagy műtéti úton lehet majd eltávolítani. A jó hír az, hogy ha az immunrendszerrel nincsenek nagyobb problémák, és nem lett időközben súlyosabb folyománya a betegségnek, akkor 1-2 éven belül, gyógyszeres kezeléssel legyőzhető a vírus.
Még egy H: a HIV
Ez is egy olyan nemi betegség, ami nemcsak szexuális érintkezéssel fertőz, hanem akár vérrel is. Elég hozzá egy nyílt sebre csöppenő fertőzött vér, valamint a drogfogyasztás esetén közös tű- illetve fecskendőhasználat, és kész a baj.
A HIV (emberi immundeficiencia-vírus) ugyanis a szervezet védelmi bástyáját, az immunrendszert veszi támadásba, azt építi le teljesen. Emiatt válik a beteg védtelenné a fertőzésekkel szemben, így naponta milliárdszámra képződhetnek a vírusok a fertőzött szervezetben.
Tünetei közé tartozik az influenzára jellemző láz, gyengeségérzet, orrfolyás, köhögés és fejfájás kísér, illetve a nyálkahártyák duzzanata. A HIV diagnosztizálása elég komplex folyamat, mert több módszerrel, és más-más időpontban levett vérminták elemzésével segítségével állapítható meg a fertőzés.
És bár 2019 márciusában érkeztek biztató hírek arról, hogy néhány speciális esetben sikerült teljesen meggyógyítani a HIV-fertőzést, ami áttörést jelenthet az AIDS és a HIV legyőzésében, ma egyelőre még nem ez a jellemző. Mindazonáltal a HIV gyógyszeres kezelés mellett karban tartható.
Ahhoz tehát, hogy ilyen komoly szövődménnyel, olykor halállal járó nemi betegségek nélkül élvezhesd a szexet, figyelj az intimhigiéniára – ehhez a különböző intim mosakodók nagyon ajánlottak –, tartsd tisztán a szexuális játékszereket, és használj gumit! Főleg akkor, ha új partnerrel bújsz ágyba.
Ha pedig gyanús tüneteket tapasztalnál magadon, irány az orvos!