Fókuszban a női óvszerek – lehet, hogy olyan kérdésekre is választ kapsz, amiket eddig fel sem tettél
Valószínűleg hallottál már a női kotonról. De tudod, mennyire megbízható a nem kívánt terhességgel és a nemi betegségekkel szemben? És azt, hogyan kell használni?
Ha izgatja a fantáziádat a téma, ezt a cikket mindenképpen olvasd el, mert ezúttal a női óvszerekről felmerülő kérdéseidre szeretnénk válaszolni – ami egy kis gyakorlással ugyanolyan egyszerűen használható, mint a férfi változat.
Kezdjük az alapokkal
Ha először vásárolsz női kondomot, az első, ami feltűnhet, hogy nagyobb, mint a férfiaknak készült. Ne aggódj, ez nem azt jelenti, hogy kényelmetlen vagy macerásabb a felhelyezése. Tulajdonképpen, ha használtál már tampont, akkor ezzel sem lesz gondod, mert ezt is a vaginába kell helyezni – csak ezúttal szex előtt.
A biztonságot tekintve megbízható eszközről van szó, ami csak ritkán szakad ki – ha mégis megtörténik a baj, hasonló módszereket hívhattok segítségül, mint amikor a pasi óvszerek esetén. Egyébként vannak olyan nők, akik ezt az alternatívát preferálják (mert jobbnak látják, ha ők gondoskodnak a védelemről).
A „működési elve” egyszerű: létrehoz egy védő gátat, ami garantálja, hogy a sperma ne jusson vaginába. Attól azonban óva intünk, hogy biztos, ami biztos alapon férfi és női verziót is alkalmazzatok, mert kiszakadhatnak.
A női óvszer felhelyezése 5 lépésben
1. Ellenőrizd a csomagoláson a minőségmegőrzési időt.
2. A kibontáshoz véletlenül se a fogaidat vagy ollót használd, és ügyelj arra, hogy ne sértsd fel a körmeiddel vagy egy ékszerrel az óvszert.
3. Találd meg a neked kényelmes pozíciót (ülhetsz, felteheted az egyik lábad a székre, guggolhatsz vagy fekhetsz – rajtad múlik, melyik lesz kényelmes, mint ahogyan a tamponnál is). Ezután jöhet a felhelyezés: nyomd össze a tetején lévő kisebb gyűrűt, majd az ujjaiddal told fel a hüvelyedbe, ameddig tudod. A nagyobb gyűrűnek kint kell maradnia a vagina nyílása körül (teljesen normális, ha ez a része „kilóg”).
4. Jön a lényegi rész, vagyis amikor sor kerül az aktusra. Amikor a partnered behatol, ügyeljetek rá, hogy a pénisze az óvszerbe érkezzen, ne pedig a vaginád és a koton közé. A legjobb, ha te is segítesz – különösen akkor, ha ez új helyzet a pasinak, mert korábban nem így védekezett.
5. Szex után csavard meg a nagyobb gyűrűnél lévő részt, és óvatosan távolítsd el.
Ugyanúgy, ahogyan a pasiknak készült termékeknél, itt is nagyon fontos, hogy minden alkalommal új csomagot bonts.
A kék sarokban a férfi, a pirosban a női óvszerek
Jogosan merülhet fel benned a kérdés, hogy ha a kettő között elsősorban annyi a különbség, hogy kinek a nemi szervére/be kerül, hogyan döntsétek el, melyiket fogjátok alkalmazni. Azt nem tudjuk megmondani, hogy nektek melyik lesz jobb megoldás, de azt igen, mi szól a női verzió mellett és ellen.
• Mikor kell feltenni?
Az egyik legfontosabb kérdésedre, a megbízhatóságra már válaszoltunk. Egy lényeges különbség a felhelyezés időzítésében van. Ebből a szempontból a női változat nagyobb szabadságot ad, mert lehetőséget biztosít a megszakítás nélküli együttlétre: rajtad múlik, hogy csak a behatolás előtt, előjáték közben vagy szex előtt néhány órával teszed fel (maximum 8 órával korábbra időzítsd).
Mindez azt is jelenti, hogy a párod már akkor is beteheti a péniszét, ha még nincs teljes merevedése. Vagyis nemcsak az egészségedről gondoskodhatsz, hanem az élményt is fokozhatod azzal, hogy nem kell megállnotok a gumi felhúzása miatt, amikor már alig bírtok magatokkal.
• Miből készül?
Míg a legtöbb férfi kondom latexből készül (bár vannak kivétel, például a Lifestyles Skyn Latexmentes Óvszer) addig a női opciók általában egy lágy anyagból, a nitrilből, ami hipoallergén (vagyis nem irritálja a nemi szerveket). A síkosítók terén is nagyobb a mozgásterek, hiszen míg a latex kizárja az olaj alapú termékeket – ezek mellett fennáll a szakadás veszélye –, addig a nőinél bármilyen szóba jöhet – akár szilikon, víz vagy olaj alapú. Szeretnél többet tudni az óvszerallergiáról és a latexérzékenységről? Olvasd el ezt a cikket.
• A méret ügy
Korábban már említettük, hogy a hölgyeknek készült koton nagyobb, ami azzal jár, hogy nem illeszkedik szorosan a péniszre. Van, akinek ez a lehetőség ezért viszi a pálmát, mert úgy érzi, a pénisze szabadabb, és könnyebb fenntartani az erekciót.
• Most tényleg elengedhetitek magatokat
Mivel a női óvszer nem függ össze a merevedéssel, ezért a partnerednek nem kell azonnal kivennie a péniszét, miután elment – a férfi verzióval ellentétben. Akkor távolítjátok el, amikor nektek jó (csak arról bizonyosodjatok meg, hogy nem szakadt el).
• Ismerd meg a tested
Lehet, hogy idegenkedsz a felhelyezés gondolatától, de ez segíthet, hogy jobban megismerd a tested, és jobban élvezd a szexet. Első alkalommal egyedül próbáld ki otthon – a szégyenlősséget és a feszengést magad mögött hagyva.
• Mit csináljatok, ha kiszakad?
Alapvetően ettől nem kell tartanotok, mert helyes használat mellett nem következik be. Ha mégis beüt a krach, akkor több lehetőségetek van orvosolni a bajt: a partnered húzza ki a péniszét, és távolítsd el a spermát amennyire tudod. Ha pedig nem használtál más, terhesség ellen védő fogamzásgátlót, akkor szükséged lehet eseményutáni tablettára.
• Női óvszer vásárlás
A női óvszerek korlátozottabban érhetők el, de egyáltalán nem lehetetlen beszerezni őket, ide kattintva például megtalálod a Passante Female Női Óvszert.
Ebben a videóban azt is megmutatjuk, hogy pontosan hogyan nyújt védelmet a női óvszer.
Reméljük, sikerült megválaszolnunk a témával kapcsolatban felmerült kérdéseidet – ha még mindig bizonytalan vagy néhány dologban, kérdezz nyugodtan.