Fogamzásgátló vagy óvszer? Hogyan védekezzek?
A védekezés kérdése előbb-utóbb minden párkapcsolatban, illetve alkalmi kapcsolatban felmerül, pláne, ha a felek nem szeretnének egy nem kívánt terhességet kockáztatni.
A védekezés kérdése előbb-utóbb minden párkapcsolatban, illetve alkalmi kapcsolatban felmerül, pláne, ha a felek nem szeretnének egy nem kívánt terhességet kockáztatni. Viszont mivel többféle fogamzásgátló módszer van, nem feltétlenül könnyű eldönteni, hogy melyik lenne ideális a számunkra, melyiket válasszuk.
Mint mindennek, a fogamzásgátló eszközöknek is megvannak a maguk előnyei és hátrányai. Sajnos nincsen olyan eszköz, ami 100 százalékosan megfelel mindenkinek, és csak jó dolgokat tudunk róla elmondani – a nem kívánt terhességek megelőzése mindenképpen kompromisszumot kíván.
A két leggyakrabban előkerülő fogamzásgátló eszköz az óvszer, valamint a fogamzásgátló tabletta. Mindkettőnek elég népes a „rajongótábora”, aminek persze meg is van az oka, de olyanok is szép számmal akadnak, akiknek eszük ágában sem lenne egyiket vagy másikat választani, mert túl soknak érzik a hátrányt.
Nézzük meg, mi szól az egyik, illetve a másik mellett és ellen!
Óvszer
Az óvszer előnyei között meg kell említeni, hogy gyakorlatilag bárki használhatja. Régebben még okozott gondot, hogy valaki esetleg allergiás volt rá, de ma már teljesen antiallergén óvszerek is léteznek, így ez nem jelent problémát. Ami pedig a legfőbb érv mellette, hogy nemcsak a teherbeeséstől véd, hanem megfelelő használat mellett a fertőzésektől is, és ha tényleg jól használja a pár, kicsi az esélye annak, hogy mégis terhesség lesz a történet vége. Nincs egészségügyi kockázata, és egy drogériában is hozzá lehet jutni, továbbá eléggé biztonságos.
Hátránya, hogy sokak szerint rengeteget elvesz az élvezeti értékből az óvszer, egyszerűen a felek nem érzik annyira egymást, kényelmetlen a gumi. Nos, ennek kiküszöbölésére is már nagyon sokféle extra vékony, „real feel” névre hallgató óvszert fejlesztettek ki a gyártók és hamarosan az önnedvesítő óvszer is elérhető lesz. Vannak, akiknek ezek tökéletesen beválnak, mások még ezekkel sem tudnak kibékülni. Nem vagyunk egyformák, az érzékenységünk is különböző. Több millió párnak nincs baja a gumival, más meg hallani sem akar róla. Nekik lehet jobb megoldás a fogamzásgátló tabletta.
Fogamzásgátló tabletta
Az előnye egyértelmű: ha rendszeresen szedi az ember elég nagyfokú biztonságot nyújt, a Pearl-indexe 1 alatt van, vagyis 1 év alatt 100 nőből ennyi esik teherbe körültekintő használata mellett. Elég kicsi tehát az esélye, hogy ha jól szedi az ember, mégis terhes lesz. Teljesen szabad a szerelem, hiszen nem kell különösen figyelni az aktus során semmire, a spontaneitás 100 százalékon pöröghet. Nagyon kényelmes, mert tényleg napi egy bogyó, és levan a gond a védekezésről.
Hátránya, hogy nem tudod, tényleg hat-e vagy nem, nem ellenőrizhető azonnal, mint a gumi. Beveszed, és igazából bízol benne, hogy rendesen kifejti a hatását. Van egészségügyi kockázata, belekavar a hormonháztartásba, és nem is mindenki szedheti. Vannak, akik gond nélkül szedik évekig, vagy még tovább, másoknál azonnal kijönnek a kellemetlen mellékhatások – ez teljesen egyéni, és sajnos csak akkor derül ki, hogy az ember mennyire érzékeny rá, amikor kipróbálja, a nőgyógyász előzetes felméréssel legfeljebb a rizikófaktorokat tudja kiszűrni. És igen: előzetes vizsgálat szükséges hozzá (általában nőgyógyászati szűrés+labor), illetve a gyógyszer vényköteles, 3 havi adagot írnak fel egyszerre (a vizsgálatokat csak az első előtt kell elvégeztetni, utána már csak receptért kell eljárni az orvoshoz).
Egyéb lehetőségek
Persze nem csak ez a két lehetőség van fogamzásgátlásra, csupán ezek a legnépszerűbb, leggyakrabban alkalmazott védekezési módok. Mostanában egyre többen használnak hüvelygyűrűt, ami szintén elég kényelmes: fel kell helyezni a hüvelybe, és 3 hétig igazából hozzá sem kell nyúlni. A gyűrű helyileg fejti ki a hatását (hormonos), abban az egy hétben jön meg a menzesz, amikor le kell venni. Szex közben és a mindennapokban nem zavaró, észre sem lehet venni.
A spirált is sokan alkalmazzák, bár inkább a már szült nőknek szeretik felhelyezni az orvosok. Létezik hormonmentes verzió, bár állítólag ez kevésbé hatékony, mint a hormonos, ami szintén helyileg fejti ki a hatását. Jó néhányan idegenkednek azonban a spiráltól, mert mégiscsak egy méhbe felhelyezett idegen test, illetve abortív eszköz, azaz a már megtermékenyült petesejt beágyazódását akadályozza, ami sokak világnézetébe nem fér bele.
Kissé elavult lehetőség mára a pesszárium, kevésbé megbízhatóak a spermicid készítmények, így ezeket ritkán használják. Ígéretesnek tűnik viszont a fogamzásgátló injekció, bár ez még nem terjedt el igazán. Ami általában probléma, hogy igazán jó, hormonmentes megoldás a gumin kívül gyakorlatilag nincs.