Fogamzásgátlás az óvszer előtt – a főzetektől az amulettekig
Gondolkodtál már azon, honnan erednek a különböző fogamzásgátlók? És azon, hogyan oldották ezt meg az egyes korokban? Ezúttal ezt a témát járjuk körbe, és lerántjuk a leplet arról, mikor és hol volt elfogadott vagy éppen tiltott a védekezés.
Van, amit az ókor óta alkalmazunk
Hol máshol kezdhetnénk a kalandozásainkat, mint az őskorban. Talán meglepő, de a fogamzásgátlás és a nemi aktus közötti összefüggéssel már ebben az időben is tisztában voltak. Ennek ellenére az első ezzel kapcsolatos emlékek az ókori görögöktől származnak – egy papirusz ugyanis részletekbe menően számol be a módszerről.
Pontosan tudták, hogy a gyermek fogantatásának elkerülésének legfontosabb kritériuma, hogy a spermium ne jusson a méhszájba. Ennek érdekében spermicid szereket használtak, többek között gumiarábikumot (vannak olyan zselék, amikhez a mai napig ezt használják). Ennél azonban jóval érdekesebb, hogy a méz és a sziksó keverékét kenték a hüvelybe vagy krokodil ürülékéből elkészítették a pesszárium ősét.
Felfedeztek egy igen figyelemre méltó növényt is, a Silphiumot, amelyet nemcsak a fogamzásgátló, hanem a magzatelhajtó hatása miatt is széles körben keresték. Volt azonban egy kis bökkenő, méghozzá az, hogy a növény kizárólag a mai Líbia egy kisebb területén termett. Ez pedig igen értékessé tette a piacon – az ára az ezüstével vetekedett.
A görögök hasonló hatást tulajdonítottak többek között a gránátalmának, a fűzfának, az ürümnek, illetve a vadmuroknak. Ezek közül utóbbit Indiában még ma is alkalmazzák a gyermekáldás elkerülése érdekében.
A vallások is foglalkoztak a témával
A témával a Biblia is foglalkozott: kitérnek benne a megszakításos közösülésre. A Talmudban pedig a szivacsszerű anyagok felhelyezésére vonatkozó utalást találunk, ami valószínűleg gyapjút vagy pamutot jelentett. Ezeknél persze voltak durvább tanácsok, például a higany és olaj keverékéből készített szer fogyasztása, az indiaiaknál pedig a pálmalevél és a vörös kréta elegye.
A rómaiak ezeken a megoldásokon kívül bevetették az amuletteket. Persze tapasztalták, hogy ez meglehetősen kis hatásfokkal működik. Az ezt követő évszázadokból kevés információnk van a fogamzásgátlásra vonatkozóan, melynek oka elsősorban a katolikus egyház szexhez való szigorú hozzáállása volt –erről korábban írtunk.
Mióta létezik az óvszer?
A pesszáriumok, az aktust követő öblítés, illetve a főzetek legközelebb a 15-18. században bukkantak fel, hiszen a modern korban megugró népességszám szükségessé tette a születésszabályozást. Ebben az időszakban dolgozták ki az első óvszert is – bár erre elsősorban a nemi betegségek megelőzése miatt került sor.
A 16. században készült első változata még lenvászonból készült, de a történészek egyetértenek abban, hogy már az ókoriak is bevetettek bélből vagy vászonból készült kondomokat. Egészen a 15. századig állati belekből készítették, és többször felhasználták – az eseményt követően egyszerűen kiöblítették, majd elcsomagolták. Ezt ma már el sem tudjuk képzelni, de ne feledkezzünk meg arról, hogy ebben az időben az elsősorban a nemi betegségek elleni küzdelemhez hívták segítségül.
A használatának egyik legnagyobb pártolója maga Casanova volt, aki ezt életrajzában is megörökítette. Az igazi áttörés az 1850-es években következett a gumiból készült változatok térhódításával. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy ez a változat még inkább egy gumibelsőre hasonlított, a megjelenése mégis jelentős mérföldkőnek tekinthető mind a nemi betegségek terjedésének, mind a nem kívánatos teherbe esés megelőzésében.
Így lett a fogamzásgátló
Az évszázadok során fokozatosan hódított teret a tudatos családtervezés nézete, az 1700-as évek végén megjelent a népesség mesterséges úton való szabályozásának fontossága. Aztán berobbant az ipari forradalom, amivel a hatékony fogamzásgátlás iránti igény még egyet ugrott, hiszen a városok hirtelen túl kicsinek bizonyultak.
Ebben a korszakban látott napvilágot napjaink másik széles körben elterjedt fogamzásgátló módszere, a tabletta, amely szintén jelentős mérföldkövet jelentett a fogamzásgátlás tekintetében. A 20. században egy felfedezésnek köszönhetően került fel a lehetséges módszerek repertoárjába.
Az ekkoriban mesterségesen előállított sárgatesthormonokat újabb sárgatesthormonok, majd a kombinált hormontartalmú tabletták születése követte. Az első változat az 1950-es évek végén, az amerikai gyógyszertárakban vált elérhetővé, azóta pedig jelentősen bővült a rendelkezésünkre álló választék.
A fogamzásgátlás tehát hosszú utat járt be, és a ma kapható ízesített óvszereket, különböző hormontartalmú tablettákat, spirálokat és pesszáriumokat látva nehezen hisszük el, hogy elődeink a csirkecsonthoz, medálokhoz vagy éppen főzetekhez nyúltak.