Nem a legszexibb téma, de jobb beszélni róla: következzen az intim higiénia
Az intim higiénia témáját sokan kerülik vagy pironkodva terelnek, amikor szóba kerül. Pedig tudtos nőként foglalkoznunk kell vele. Egyrészt egészségügyi szempontok miatt, másrészt nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy ez is a vonzerőnkhöz tartozik.
Az ápoltság a szexuális vonzerő része
A szexuális vonzerőnket többféleképpen fokozhatjuk. Az előnyös testrészeinket kihangsúlyozhatjuk a jól szabott ruhákkal, a vonásainkat pedig kiemelhetjük a sminkkel. Az ápolt megjelenéshez azonban ezeken kívül hozzátartozik a személyes higiénia is.
A fürdés fontosságát ma már nem vonjuk kétségbe, de ennek során az intim területekre még mindig nem mindenki fordít kellő figyelmet. Ez igen nagy hiba, mert ezek a testrészeink érzékenyebbek és könnyebben sérülnek. Olyan véleményt is hallottunk már, hogy ha erre mindenki csak annyi figyelmet fordítana, mint az arcápolásra, akkor sokkal kevesebben keresnék fel kellemetlen tünetekkel az orvosukat.
Nem csak a nőknél fontos
Nőként abban a helyzetben vagyunk, hogy a nemi szervünk felépítése anatómiai szempontból nyitottabb. Ez az oka annak, hogy sérülékenyebbek a nyálkahártyáink, és fokozottan ki vagyunk téve a fertőzéseknek. Az érem másik oldala, hogy ezeket gyakran a partnerünktől kapjuk el.
Éppen ezért a férfiaknak sem szabad elalibizniük a nemi szervük tisztán tartását, az előbőr felhúzásával el kell eltávolítaniuk az izzadtságcseppeket, a váladékot, és a vizeletcseppeket. Minderre azért is van szükség, mert így megszüntethetik a kellemetlen testszagot, ami valljuk be őszintén, elveheti a kedvünket a szextől.
Arról se feledkezzünk meg, hogy a nedves közeg ideális táptalajt jelent a baktériumok, gombák szaporodásához, amelyek könnyen áttevődnek a partnerre.
Néhány gondolat erejéig érdemes megemlítenünk a vitatott témák közé tartozó hüvelyöblítést is. Vannak, akik szerint erre alapvetően nincs szükség, mert egészséges esetben a hüvelyben lévő tejsavbaktériumok biztosítják az egyensúlyt – külső beavatkozások nélkül. Annyi biztos, hogy akkor más a helyzet, amikor a tejsavköpeny megsérül, mert ilyenkor felborul a mikrobiológiai egyensúly.
5 tanács, amivel megelőzhetjük a nemi bajt
Most, hogy letisztáztuk, miért kell fokozott figyelmet fordítanunk az intim higiéniára, jöjjön néhány aranyszabály, amelyre odafigyelve fenntarthatjuk hüvelyflóránk egyensúlyát.
1. A pH érték
A pH értékkel kapcsolatban gyakran halljuk az 5,5-ös bűvös számot. Ez azonban csak a bőrünkre vonatkozik, mert a hüvelyflóránk ennél savasabb – 3,8-4,5 – tartományba esik. Ez azt jelenti, hogy azok a szappanok, tusfürdők, amelyek jók a bőrnek, azok a hüvelyünk természetes rendszerét megzavarhatják, ezzel optimális feltételeket teremthetve a baktériumok elszaporodásának.
2. Szivaccsal vagy nélküle?
Bár a legtöbben szeretünk a fürdéshez szivacsot vagy kesztyűt használni, jobb ha letesszük, amikor az érzékeny területhez érünk. Az ilyen kiegészítőkkel ugyanis kisebb sérüléseket okozhatunk ezeken a részeken – a legjobb, ha itt egyszerűen a kezünket hívjuk segítségül.
3. Kerüljön le a fürdőruha
A fürdőruha nemcsak nyáron kerül elő, hanem a borúsabb vagy hideg napokon is, amikor egy kis wellnesszel igyekszünk feltöltődni. Mindegy, milyen apropóból kerül ránk ez a falatnyi ruhadarab, amikor kijövünk a vízből (vagy a szaunából) minél előbb vegyük le.
4. A pamut kényelme
A bugyiválasztásnál elsősorban a külcsínt vesszük figyelembe, pedig nagyobb jelentősége van annak, milyen anyagból készült. Elsősorban olyan darabokat keressünk, amelyek biztosítják a megfelelő szellőzést és felszívják az izzadtságcseppeket.
Ezeknek a feltételeknek tökéletesen eleget tesz a pamut. Persze tisztában vagyunk azzal, hogy az igazán szexis, izgató darabok inkább műszálas változatok, ezért azt javasoljuk, ezeket az együttlét előtt vedd fel, hiszen így csak addig lesz rajtad, amíg a párod megszabadít tőle.
5. A táplálkozásnak is van jelentősége
Nem sokan gondolnak arra, hogy ebben a kérdésben is szerepe van annak, mi kerül a tányérunkra. A hüvelyi panaszok felmerülésekor érdemes kerülni az élesztőt, a cukrot és az alkoholos italokat. Ennek oka, hogy a magas cukortartalom kedvező táptalajt nyújt a gombáknak, valamint legyengíti a szervezet védekezőrendszerét.
Túlzásba is lehet vinni az intim higiéniát?
Vannak olyanok, akik hajlamosak túlzásokba esni: a kelleténél gyakrabban nyúlnak az intim törlőkendő után, a nyár beköszöntével naponta akár 3-4 alkalommal állnak a zuhany alá, és kizárólag intim mosakodókat használják a kényes területen. Mindezzel éppen ellentétes hatást érhetnek el, vagyis teljesen tönkre teszik a természetes védekezőképességüket.
A tisztálkodásra kiemelt hangsúlyt kell helyezni a menstruáció alatt, mert ilyenkor még fogékonyabbak vagyunk az egyes fertőzésekre. Ennek oka, hogy a hüvelybe kerülő vér megváltoztatja a természetes kémhatást – ezért jobb, ha a probiotikus tamponok mellett tesszük le a voksunkat.