Te szoktál féltékeny lenni?
A féltékenység igencsak összetett érzelem, amely magában foglalja a gyanakvástól kezdve a dühön át a félelemig, a megaláztatásig terjedő érzéseket is.
Nem meglepő módon bármilyen korú, nemű és szexuális irányultságú embert érinthet, és leginkább olyankor ébred fel a zöld szemű szörnyeteg, amikor fenyegetést észlelünk egy harmadik fél személyében a kapcsolatunkra nézve. Igaz, ez a fenyegetés lehet valós vagy elképzelt is… De mi is a féltékenység? Hogyan hat a párkapcsolatra? Mit tehetünk ellene?
A féltékenységre legtöbbször a romantikus kapcsolatok kontextusában gondolunk: például egy barát képében, aki megtiltja a barátnőjének, hogy más férfiakkal beszéljen. Vagy egy olyan nőre, aki nem vagy nehezen tudja elviselni, hogy az exe közös képeket tesz közzé az új partnerével a Facebookon.
De az igazsághoz hozzátartozik, hogy ez az érzés szinte minden típusú emberi kapcsolatban előfordulhat: a szülői figyelemért versengő testvérektől kezdve a tisztelt főnököt lenyűgözni próbáló munkatársakig. Mi most azonban nem meglepő módon a párkapcsolati féltékenység mélyére ásunk.
Pszichológusok állítják: a féltékenység nem feltétlenül rossz érzelem
Bár a féltékenység kétségkívül fájdalmas érzelmi élmény, az evolúciós pszichológia képviselői nem elfojtandó érzelemnek tekintik, hanem figyelemre méltónak. Mit jelent ez a gyakorlatban? Számukra a féltékenység olyan jelzésnek vagy ébresztőnek tekinthető, ami felhívja a féltékeny fél figyelmét arra, hogy egy értékes kapcsolata veszélyben van és lépéseket kell tennie ahhoz, hogy visszaszerezze a társa vonzalmát.
Ennek folyományaként a féltékenységet az evolúciós pszichológusok szükséges érzelemnek tekintik, mert segíthet megőrizni a fennálló kötelékeket és olyan magatartásra sarkallja az párokat, hogy energiát fektessenek a fontos kapcsolatuk fenntartásába.
De miért érzünk egyáltalán féltékenységet?
A kutatások a féltékenység számos kiváltó okát azonosították már, beleértve az alacsony önbecsülést, a magas neurotizmust és a partner iránt táplált birtoklás érzését. Emellett az elhagyástól való félelem is kulcsfontosságú motiváció.
Hogy kik a féltékenyebbek, a férfiak vagy a nők? Nos, talán nem meglepő, hogy a férfiak és nők egyaránt féltékenyek. Ugyanakkor az elmondható, hogy a férfiak a vélt vagy valós szexuális hűtlenséggel kapcsolatban éreznek nagyobb féltékenységet, míg a nők inkább az érzelmi hűtlenségtől tartanak.
Azonban a párkapcsolat minőségére vonatkozóan nem mindegy, hogy vélt vagy valós féltékenységről van szó. (Bár kétségtelen, hogy bizonyos szempontból mindkettő árthat a kapcsolatoknak.) A valós, megalapozott féltékenység esetén ugyanis vagy tapasztalatok, vagy egyértelmű bizonyítékok alapján állíthatjuk, hogy csalt a párunk.
Ezzel szemben a vélt, megalapozatlan féltékenység az esetek többségében saját magunk önmagunkkal szembeni és a párkapcsolatunkkal szembeni bizonytalanságára vezethető vissza, mint a partner tényleges hűtlenségére. (Természetesen ennek ellenkezője is előfordulhat, ha a gyanú később bizonyosodik be.)
Azonban az indokolatlan féltékenység gyakran nyugtalanságot vagy elégedetlenséget okoz a kapcsolatokban, és a féltékeny emberek ésszerűtlen módon, sőt kifejezetten veszélyesen viselkedhetnek.
Ezért fontos tudatosítani magunkban, hogy a féltékenység egy természetes érzés, amelynek célja a fontos kapcsolatok megőrzése, ami jelezheti egy kapcsolat értékét, vagy azt, hogy két ember fokozatosan eltávolodik egymástól. Ha jól olvasunk a jelekből és úgy érezzük, hogy van miért harcolni, akkor a féltékenység kifejezetten a hasznunkra válhat, mert jelzi, hogy változtatnunk kell.
Hogyan legyünk úrrá a saját féltékenységünkön?
1. Keresd meg az okot
Ha féltékenynek érzed magad, tedd fel a kérdést, hogy mi lehet ennek a gyökere. Ezután tegyél lépéseket a kiváltó ok megszüntetésére vagy megváltoztatására. Függetlenül attól, hogy a féltékenységed bizonytalanságból, félelemből vagy múltbeli kapcsolati mintákból ered, az okok pontosabb ismerete segíthet kitalálni, hogyan szállj szembe vele.
Jó módszer lehet, ha nyíltan beszélgetsz a pároddal a problémádról és érzelmeidről. Főleg hosszú távú kapcsolatokban fordulhat elő elbizonytalanodás egyik vagy másik fél részéről, vagy inkább az, hogy kezdjük megunni a rutint, elmúlt a varázs. Ilyenkor remek megoldás, ha a megszokás, a rutin megtörése érdekében más megközelítést próbálsz ki a randevúzásra, szexre, együttlétre. Új helyszínek, új pózok, szexjátékok is segíthetnek.
2. Oszd meg az aggodalmaidat a partnereddel
Amennyiben a párod tettei, vagy egy harmadik fél a pároddal szembeni cselekedetei féltékenységet váltanak ki belőled, a lehető leghamarabb beszéld meg ezt vele. Ne őrizgesd magadban, mert egyszer úgyis robbanni fogsz.
Előfordulhat, hogy a párod nem vette észre a viselkedést, vagy nem tudatosult benne, hogy te mit érezhetsz ezzel kapcsolatban. Használd ki a lehetőséget arra, hogy átbeszéljétek a kapcsolati határaitokat.
Ha idegesnek érzed magad amiatt, hogy a féltékenységedről kell beszélned, próbálj emlékezni arra, hogy ezek teljesen normális érzések. Valószínű, hogy a párod is volt már féltékeny, tudja milyen rossz átmenni ezen, szóval meg is erősíthetitek egy őszinte beszélgetéssel a kapcsolatotokat.
3. Figyeld meg magad: nem az alacsony önbecsülés áll a háttérben?
A huzamosabb ideje jelenlévő és szorongást okozó féltékenység időnként a saját szorongásunkkal és/vagy önértékelési problémáinkkal kapcsolatos. Ha megtanulod, hogyan kezeld ezeket, az automatikusan megszüntetheti a féltékenységet.
Az alacsony önértékelés javításának egyik módja a személyes értékeid azonosítása, mert lehetőséget ad arra, hogy észrevedd és tudatosítsd magadban a saját pozitív tulajdonságaidat, egyúttal áttekintheted azt is, hogy mi az igazán fontos számodra. Ez növelheti az önbecsülésedet és segíthet csökkenteni a kisebbrendűségi érzést.
Hogyan küzdhetsz még az alacsony önbecsülés ellen?
- emlékeztesd magad azokra a dolgokra, amelyeket jól csinálsz,
- bánj magaddal úgy, ahogy egy közeli barátoddal tennéd,
- gyakorold a napi megerősítéseket,
- emlékeztesd magad azokra a dolgokra, amelyeket értékelsz a partneredben és a kapcsolatodban,
- szánj időt olyan dolgokra, amelyeket élvezel.
Mit tehetsz a partnered féltékenysége ellen?
1. Beszéljetek a párod szorongásairól
Mindannyiunknak van érzelmi poggyásza, ezért fontos, hogy beszélj a pároddal és megértsd, miért érzi magát úgy, ahogy. Lehet, hogy megcsalták őt egy korábbi kapcsolata során, vagy zavarban érzi magát a külseje miatt.
A cél az, hogy megpróbáljuk megérteni a féltékenysége kiváltó okait, például a rossz múltbeli tapasztalatokat vagy az alacsony önértékelést és azt, hogy ezek hogyan játszódnak le a kapcsolatban.
A figyelmes és értő hallgatás itt kulcsfontosságú tényező csakúgy, mint az, hogy ki tudja fejteni párod az álláspontját. Ne próbáld megnyerni a vitát. A partnered félelmeinek meghallgatása rávilágít a viselkedésére, ami végső soron közelebb hoz titeket egymáshoz.
2. Légy nyitott és őszinte
Az őszinteség a legjobb politika, ahogy a mondás tartja. Ha nem tettél semmit azért, hogy a partnered bizalmatlan legyen veled szemben, nincs okod titkolózni. Ez megakadályozza, hogy a párod egyedül töltse ki a számára hiányzó részleteket és túlgondolja a dolgokat.
Az őszinteség mindkettőtöknek segít abban, hogy nagyobb biztonságban érezzétek magatokat a kapcsolatotokban. Ráadásul ez lehetővé teszi a féltékeny partner számára, hogy megnyugodjon, hiszen így látja, hogy semmi nincs titkolva előtte.
3. Kerüld a védekező magatartást
Nem sokat segít a probléma megoldásában, ha a párod féltékenységére azzal válaszolsz, hogy „bíznod kell bennem” vagy „nem csináltam semmi rosszat”.
Ha védekezni kezdesz, az csak növeli a feszültséget és fokozza a párod bizonytalanságát. Ehelyett próbálj higgadtan beszélni vele és közösen megoldani a problémát. Beszéld meg vele azokat a viselkedésmódokat, amelyek bántóak és károsak a kapcsolatra, majd állapodjatok meg a káros minták orvoslásának módjában. De figyelj arra, hogy ezek a határok oda-vissza le legyenek fektetve, a határok ne csak rád vonatkozzanak, mert úgy egyenlőtlen lesz a kapcsolat.
4. Légy figyelmes
Bár a párod érzései talán irracionálisnak tűnhetnek számodra, ez nem ok arra, hogy érvénytelenítsd őket. Nagy bátorság kell ahhoz, hogy kiszolgáltatott legyél a féltékeny érzésekkel kapcsolatban, ezért próbáld meg a lehető legnagyobb mértékben támogatni, ha megosztja veled a félelmét.
A féltékenység mindig bizonyos fokú fájdalommal jár és a féltékeny partner szégyellheti magát vagy zavarba jöhet miattuk. Ilyekor csak maradj nyugodt és hívd fel a figyelmét arra, hogy milyen pozitívumokat látsz a kapcsolatotokban és miért is vagytok együtt.
Viszont amellett, hogy figyelsz a párod érzéseire, te is fejezd ki azt, hogy a féltékenysége milyen érzéseket kelt benned. Pozitív érzések, emlékek megosztása lehetővé teszi, hogy a féltékenység érzését olyan megerősítő érzésekké alakítsátok, amelyek erősítik a párkapcsolati kötődést.
5. Mutasd ki a szeretetedet
Ha a párod nem érzi kívánatosnak magát, vagy egyenesen elutasítottnak érzi magát, féltékenységet válthat ki belőle. Ezért próbáld megadni neki azt a figyelmet, amire vágyik. Gyakran elég a szereteted egyszerű kimutatása, mint például egy randevú megtervezése, egy gyengéd érintés vagy, ha újra elmondod neki, hogy szereted.
Mit tehettek közösen a párkapcsolatotokért?
Minden sikeres párkapcsolat alapja az őszinte, nyílt kommunikáció. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy mindent durván a másik fejéhez kell vágni, éppen ellenkezőleg: higgadtan és nyugodtan kell kommunikálni a jó és rossz dolgokról egyaránt.
Azoknál, akik hosszú távú kapcsolatban vannak, óhatatlanul előfordulhat, hogy lankad az egymás iránt mutatott figyelem, hiszen előbb-utóbb mindenkit bedarálnak a szürke hétköznapok, a munka, a család és a háztartási feladatok monotonitása.
Ennek és így a féltékenység elkerülése érdekében tudatosan kell odafigyelnetek egymásra. Jelöljetek ki egy napot a héten vagy a hónapban, ami csak a tiétek és menjetek el kettesben randizni. De ne a régi megszokott helyekre, fedezzetek fel új kedvenceket.
Ugyanígy, a szexuális életeteket se hagyjátok ellaposodni. Rengeteg páros szexjáték, BDSM-eszköz vagy vibrátor áll a rendelkezésetekre ahhoz, hogy időről időre megtapasztaljatok valami újat, valami pezsdítőt. Persze, ha a ti szeretetnyelvetek nem a kikötözésben nyilvánul meg, hanem a gyengéd érintésekben és intim együttlétekben, egy kellemes masszázsolaj is sokat nyomhat a latban.