Vaginális kérdések a középpontban: miről árulkodnak a női nedvek?
Vaginával az élet igencsak zűrzavaros lehet, hiszen nem elég az orgazmus elérésének nehézségeivel vagy a menstruációval megbirkózni.
Az ínycsiklandó és a kevésbé kellemes női nedvek, azaz hüvelyváladékok között is rendet kell vágni. Vajon milyen női nedvekkel találkozhatunk a vaginában? És mikről árulkodnak ezek a síkos, színes, olykor szagos váladékok? Útikalauz a női nedvekhez, nemcsak nőknek.
Első körben talán azt érdemes leszögezni, hogy a hüvelyváladék teljesen természetes dolog. Maga a kifejezés a hüvelyből érkező folyadékok leírására használt gyűjtőfogalom, hiszen ezek a női nedvek többfélék lehetnek, más-más célt szolgálhatnak, ráadásul a menstruációs ciklus szerint és a vagina egészsége alapján is változhat a színük, szaguk, állaguk. Bonyolultan hangzik? Máris egyszerűsítünk rajta egy kicsit!
A 3 leggyakoribb női nedv: hüvelyváladék, méhnyaknyák és az izgalom cseppjei
Vaginatulajdonosként észrevehetted már, hogy néha egyik pillanatról a másikra nagyon nedvesnek érzed a hüvelyedet. Olyannyira, hogy ki kell menned a mosdóba megbizonyosodni arról, hogy a nedvesség, amit érzel, nem a menstruációd vagy némi becsurgott vizelet. Ráadásul akkor sem úszod meg a nedvesedés csodáját, ha szexuális értelemben is izgatott vagy, sőt! De mi történik ilyenkor és mi a különbség ezek között a hüvelyben termelődött folyadékok között?
- A hüvelyváladék
Esetünkben az első és leglogikusabb kérdés az, hogy mi a hüvelyi folyás és a hüvelyváladék? A hüvelyváladék tulajdonképpen egy orvosi kifejezés a hüvelyben termelődő és onnan általában távozó folyadék leírására. A folyás viszont egy általánosított kifejezés annak a folyékony állagú anyagnak a leírására, ami gyakorlatilag a méhnyakból és a hüvelyből származó sejtekből, baktériumokból, a nyálkahártya sejtjeiből és vízből áll.
A hüvelyváladék a ciklusod során megváltozik, illetve a szokásoshoz képest több vagy kevesebb folyadékot észlelhetsz életed különböző szakaszaiban is. Például szülés után vagy menopauza idején, esetleg akkor, ha hormonális fogamzásgátlót szedsz. Mindenesetre ne ijedj meg: teljesen normális, ha naponta körülbelül kb. egy teáskanál (2–5 ml) fehér vagy áttetsző, többnyire szagtalan, nyálkaszerű váladékkal találkozol a bugyidban.
- A méhnyaknyák
A méhnyaki folyadék vagy méhnyaknyák állaga és mennyisége a menstruációs ciklus során megváltozik. Ezek a változások az ösztrogén- és a progeszteronszint ingadozásaira adott válaszreakciók, amelyek felkészítik a szervezetedet az ovulációra, a menstruációra és/vagy a terhességre. Egyébként ne lepődj meg, ha az ösztrogénszint növekedése miatt nedvesebbnek érezheted magad a szokásosnál, illetve az ovuláció környékén a szexuális étvágyad is fokozódik.
Mindez arra vezethető vissza, hogy az ovulációt megelőző időszakban a váladék termelése fokozódhat. A szervezeted ezzel is arra törekszik, hogy megkönnyítse a megtermékenyítést azzal, hogy további kenőanyagot és gyorsabb áthaladást biztosít a kis fickóknak. A méhnyaknyák állaga (csúszós, ragadós vagy darabos és nyúlós), valamint érzete a ciklus során változó, ezzel is előre jelezve a különböző ciklusfázisokat.
- Az izgalmi cseppek
A szexuális tevékenység előtt ésvagy során a nedvesedés tipikus fiziológiai reakció a nők esetében a szexre való felkészülésre. Azt azonban fontos szem előtt tartani, hogy a szexuális izgalom egyszerre fiziológiai és pszichológiai válasz is.
A női fizikai szexuális izgalom az izgalom kialakulásának fázisával kezdődik. Ilyenkor a nemi szervek vérkeringése fokozódik, ami a hüvelyben és a csiklóban lévő erek megduzzadásához vezet. A vérkeringés és a nyomás növekedése egyfajta folyadékot nyom a hüvelyfalak felületére.
Amikor már fizikailag is teljesen felizgultál, jellemzően az izgalmi folyadék beborítja a hüvelyfalat és a csiklót is és annak környéke kifejezetten érzékennyé válik, meg is duzzad valamennyire. Ez a nedves kenőanyag azonban nem céltalan: lehetővé teszi a fájdalommentes behatolást és a súrlódás kellemetlenségeit is kellemessé, élménnyé változtatja.
Néhány dolog, ami megnehezítheti a szexnedv termelését:
- az ösztrogénszint ingadozása a menstruációs ciklus során,
- előjáték hiánya,
- a lelkiállapotod,
- bizonyos gyógyszerek, például a hormonális fogamzásgátlók.
Érdemes szem előtt tartani, hogy a szervezeted kevesebb ösztrogént termel a menstruációs ciklus elején és végén, így a hüvely érzetre ilyenkor szárazabbnak tűnhet. Frusztráló lehet, ha a tested nem éri utol az agyadat, azaz, a hüvelyed nem nedvesedik olyan gyorsan, ahogy azt a mentális izgalmi szinted megkövetelné.
Ilyen esetekben kulcsfontosságú a partnereddel folytatott kommunikáció. Ha úgy érzed, hogy fel vagy húzva, de küzdesz az természetes kenőanyag termelésével, lassítsatok egy kicsit a tempón, hogy jobban rá tudj hangolódni a szexre, illetve mondd el a partnerednek, hogy még egy kis kézimunkára vagy orális izgatásra lenne szükséged.
Ezeken kívül a síkosító is hasznos kiegészítő lehet, amennyiben a behatolásos szex mellett döntesz és nem csak a vaginát illetően… Ne félj a síkosító használattól, hiszen egy tanulmány megállapította, hogy a síkosító használata a szexuális élvezetet is fokozhatja: a kutatásban részt vevő nők konszenzusos véleménye alapján ezek a kenőanyagok jobbá teszik a szexet, kényelmesebbé a behatolást, illetve a fokozott nedvesség megkönnyíti az orgazmus elérését is. A változókorra jellemző hüvelyszárazság esetén pedig a síkosító lesz a mentőkötél a kielégítő szexuális élethez.
Abban az esetben, ha esetleg nem érzel szexuális vágyat és/vagy nem termelsz természetes kenőanyagot, előfordulhat, hogy nem szereted a partnereddel végzett szexuális tevékenységeket, vagy alacsony a libidód. Emellett a menopauza, a szoptatás, a gyógyszerek/kábítószerek és az érzelmi egészség szintje szintén befolyásolhatja a szervezet szexuális reakcióciklusát.
Női nedvek: honnan tudod, ha baj van?
Az atipikus váladék megjelenése mindig valamilyen egészségügyi probléma jele. Jelezhet például bakteriális vaginózist, élesztőfertőzést vagy más szexuális/nemi úton terjedő fertőzést, illetve betegséget. Íme néhány jele a betegségre utaló hüvelyváladéknak:
- Szín: szürkés, zöldes, sárgás, barnás.
- Volumen: jelentős mennyiség, gyakran egyéb tünetekkel, például viszketéssel kiegészítve.
- Állag: a folyadék sokkal hígabb lesz, vagy sűrűbb és texturáltabb – általánosságban véve megváltozik az állaga a normálishoz képest. (A normális mindig a saját magadra jellemző, általános szituációt jelenti.)
- Illata: kellemetlen, halas, fémes.
Abban az esetben, ha a fent említett tünetek bármelyikét megtapasztalod, mindenképpen keresd fel az orvosodat, hogy mielőbb megkezdődhessen a kezelésed. Mindazonáltal, a betegségre utaló hüvelyváladékot leszámítva jellemző, hogy a ciklus során, valamint a szexuális tevékenység alatt és után különböző típusú hüvelyváladékokat észlelsz a vaginádban. Ez teljesen normális, szóval no panic! Ha pedig olyan lenne a vaginád, mint a Szahara, ne hagyd parlagon heverni a síkosítót!