Prosztata megnagyobbodás: A férfiak 85%-a találkozik vele élete során! Figyelj rá!
Sok férfi nincs teljesen tisztában azzal, hogy milyen funkciók ellátásáért felel a prosztata, vagy hogy milyen tünetek jelentkezése eseten érdemes szakemberhez fordulni.
Íme néhány információ a prosztatáról amit minden férfinak tudnia érdemes.
Mi az a prosztata és mik a funkciói?
A prosztata egy úgynevezett dülmirigy ami része a férfi reproduktív rendszernek, mérete és alakja alapján egy dióhoz hasonlítható.
A prosztata a húgyhólyag alatt, a rektum előtt helyezkedik el, fő funkciója pedig az ondóhoz szükséges váladékok termelése.
A prosztata növekedése
A kor előrehaladtával a prosztata megnagyobbodik, ez az idősödés egyik természetes velejáró. A negyvenedik életévet betöltve a prosztata mérete már a sárgabarackéhoz közelít, míg hatvan éves korban mérete már elérheti a citromét. A megnagyobbodott prosztata összenyomja a húgycsövet, ami vizelési problémákat okoz, de szerencsére ezek a tünetek átlagosan csak az idős korban érzékelhetőek.
Kik hajlamosak a prosztata okozta vizelési problémákra?
A jóindulatú prosztata megnagyobbodás tíz férfiből nyolcat érint élete során, a hajlamosságot pedig befolyásolja a páciens kora valamint családi kórképe is.
Statisztikai kimutatások alapján a 85. életévét betöltött férfiak 90%-a szembesül a jóindulatú prosztata megnagyobbodással, amelyek tüneteit 30% tart nehezen kezelhetőnek.
A jóindulatú prosztata megnagyobbodás tünetei:
A prosztata megnagyobbodásának leggyakoribb tünetei a fokozott vizelési kényszer amely esténként még jobban érzékelhető, valamint a vizelési problémák. Ha ezeket tapasztalod akkor nagy valószínűséggel fennáll a prosztata hyperpláziája.
További, gyakran előforduló tünetek:
- a húgycső ürülésének problémája
- a hirtelen vizelési inger megjelenése bármilyen előjel nélkül
- a vizelés szakadozása
A tünetek korai észlelése esetén fontos hogy minél előbb szakorvoshoz forduljunk, hiszen a korai hyperplázia akár veseelégtelenséghez is vezethet.
A megnagyobbodott prosztata nem minden esetben jár a fentebb említett kellemetlen tünetekkel, de szakorvosunknak érdemes tisztában lennie kondíciónkról.
Kezelések
Rajtunk és orvosunkon múlik hogy milyen módszerrel kezeljük a megnagyobbodott prosztatánkat, a kezelés módszerét befolyásolhatja korunk, egészségi állapotunk valamint szedett gyógyszereink is. A leggyakrabban használt kezelési módszerek a következőek:
- Figyelmes várakozás: Ha a megnagyobbodott prosztatánkból fakadó tünetek nem zavaróak, akkor elégségesnek bizonyulhatnak az évenkénti kivizsgálások.
- Életmód változtatás: A tünetek enyhítésének egy bevált módszere a kevesebb alkohol és koffeinfogyasztás, valamint a lefekvést megelőző ivás abbahagyása.
- Gyógynövények és étrend-kiegészítők használata: Megelőző és kezelési céllal egyaránt javasolt a prosztata jótékony működését elősegítő és a vizelési ingert meggátoló gyógynövények használata. A leggyakoribb ezek közül a szabalpálma alkalmazása, de jótékony hatásáról ismert például a csalán is. Ebből készült teát is érdemes fogyasztani.
- Gyógyszeres kezelés: A béta blokkolók hatásosan enyhítik a megnagyobbodott prosztata okozta tüneteket, az úgynevezett 5-alfa reduktáz gátlók pedig segítenek a prosztata méretének csökkentésében. Gyakori a két gyógyszertípus együttes használata.
- Műtéti beavatkozás: Ez a kezelési módszer csak az extrém megnagyobbodás és a gyógyszeres kezelés kudarca esetében használatos.
Prosztatitisz
A prosztatitisz a prosztata fertőzéses gyulladása amely tünetei ugyan hasonlóak a jóindulatú prosztata megnagyobbodás tüneteihez, de a prosztatitisz azonnali kezelést igényel, hisz a gyulladás akár szövődményekkel is járhat.
A prosztatitisz tünetei között szerepelnek a vizelési problémák, láz és hidegrázás valamint a szexuális problémák, amelyek kezelésére antibiotikumot használnak. A prosztatitisz kialakulására hajlamosabbak az ágyéki műtéteken átesett férfiak.
A prosztata vizsgálata
A prosztata szűrővizsgálatokon való évenkénti megjelenés minden 50 év feletti férfi számára erősen javallott.
A vizsgálat módjai:
- Rektális vizsgálat: Orvosunk a steril kesztyű felhelyezését követően rektális úton megvizsgálja prosztatánk méretét, keménységét valamint bármilyen esetleges elváltozást.
- Prosztata specifikus antigén vizsgálat: A vérvételt követően a minta laborvizsgálaton esik át amelyben a vér PSA proteinszintjét vizsgálják. A magas PSA szint gyakori előjele a prosztataráknak és a prosztatitisznek. A PSA értéket már otthon és kényelmesen is elvégezhetjük házi teszt használatával.
- Prosztata biopszia: A magas PSA proteinszint megállapítását egy prosztata biopszia követi, amelynek során szöveti mintát vesznek prosztatánkból a rák után kutatva.
Prosztatarák szűrés
Évenkénti rákszűrésre azoknak a férfiaknak érdemes elmenniük akik:
- betöltötték 50. életévüket
- betöltötték 45. életévüket és rendelkeznek olyan családtaggal aki betöltötte 65. életévét és ezután prosztatarákkal diagnosztizálták.
- betöltötték 40. életévüket és rendelkeznek olyan családtaggal aki a 65. életév betöltése előtt prosztatarákkal diagnosztizáltak.
A prosztatarák szűrés nem feltétlenül szükséges olyan férfiaknak akikre a fenti három állítás egyike sem igaz.