Nem szakítunk, szünetet tartunk: mikor jó ötlet és mikor nem?
Amikor egy kapcsolatban szünetet tartunk, az még nem feltétlenül jelent szakítást.
Biztos tanúja voltál már annak, hogy amikor egy pár nehéz időszakon ment keresztül és még nem akarják elengedni egymást, mindketten úgy döntenek, hogy szünetet tartanak a kapcsolatban. Szünetet a párkapcsolattal együtt járó felelősségétől, szünetet a veszekedésektől és az elkötelezettségtől, valamint attól, hogy kötelességednek érzed gondoskodni a másikról.
Akkor azonban, amikor egy kapcsolatban szünetet tartunk, az még nem feltétlenül jelent szakítást. Igaz sok esetben végződik a pár különválásával, mert a szünet során az egyik partner rájön arra, hogy a kapcsolatot nem érdemes megmenteni. De milyen esetekben érdemes egyáltalán a szünettel próbálkozni és mikor nem?
Mi vezetheti el a párokat a szünetig?
Amikor szünetet tartotok, gyakorlatilag egy végső próbának teszitek ki a kapcsolatotokat, hiszen régóta érzitek, hogy egy ideje már megoldatlan problémák terhelik a kapcsolatot. Például amikor a túl sok munkahelyi stressz otthon is érezteti a hatását, a túlórák miatt kevesebbet tudtok igazán együtt lenni és amikor tehetnétek sem szerveztek kettesben közös programokat.
Az érzelmi eltávolodás, esetleg a gyerekek körüli teendők sokasodása, a folyamatos túlhajszoltság is állhat a háttérben. Ugyanúgy, ahogy a kielégítetlen, esetleg unalmas szexuális élet is beverheti a koporsóba az utolsó szöget. Bármennyire próbáljuk is időnként tagadni, a testiség és az egészséges szexuális élet fontos dolog.
A szex és az intimitás ugyanis az egyik legjobb módja annak, hogy mindketten feltöltődjetek, hiszen az aktus során boldogsághormonok garmadája szabadul fel a szervezetben. Csökkenti a stresszt, gondoskodik a jó közérzetről és még számtalan más pozitív egészségügyi hatása is van. Éppen ezért, amikor már mindketten csak a jól megszokott rutinnal várjátok az estét, nem kísérleteztek új pózokkal, szerepjátékokkal, esetleg szexjátékokkal, például párvibrátorral vagy vibrációs gyűrűvel, árulkodó jel lehet.
Egy szó, mint száz, van, amikor a szünet a legjobb döntés azt illetően, hogy érdemes-e még folytatni a kapcsolatot és megpróbálkoztok-e a megmentésével. A szünet során megtapasztalhatod, hogy milyen lenne az élet a párod és a kapcsolat nélkül. De természetesen minden párkapcsolat egyedi: van, amikor kifejezetten ajánlott a szünet, azonban olyan szituációk is akadnak, amikor érdemes elkerülni.
Mikor jó ötlet a szünet a párkapcsolatban?
- Amikor túl sokat veszekedtek és nem tudjátok abbahagyni
Véget nem érő vita esetén az időbeli és helyben mérhető távolság segíthet megérteni az eltérő nézőpontokat és rájönni arra, hogy létezik-e mindkettőtök számára ideális, kompromisszumos megoldás. Mindazonáltal nem szabad összekeverni ezt a szituációt azzal, amikor tettlegességig fajult a helyzet.
- Ha megkérdőjeleződött az elkötelezettség
Sok kapcsolatban az olyan fontos kötelezettségvállalások, mint az összeköltözés vagy a házasság ijesztőek lehetnek egyik vagy akár mindkét partner számára. Amennyiben neked vagy a párodnak kétségei vannak, jó ötlet lehet pár hetes szünetet tartani és átgondolni, hogy valóban vágysz-e erre a kapcsolatra.
Ha távol maradtok egymástól, talán rájöttök arra, mennyire vagytok fontosak egymásnak és érdemes-e elköteleződnötök egymás mellett. A serpenyő másik felében ott van az a lehetőség, hogyha nem igazán álltok készen az ilyen típusú elköteleződésre, akkor a szünet alatt tiszta fejjel át tudjátok gondolni a helyzetet és erőt gyűjthettek a szakításhoz. Persze csak akkor, ha biztosak vagytok abban, hogy nem a megfelelő személlyel vagytok együtt.
- Megcsalás után
Az emberek kétféleképpen reagálnak, ha fény derül a párjuk hűtlenségére: vagy azonnal szakítanak, vagy megpróbálnak lehiggadni és átgondolni a helyzetet, hogy képesek-e megbocsátani, érdemes-e egyáltalán megbocsátani vagy a bizalom örökre odaveszett.
Mivel távol vagytok egymástól, megpróbálhatod semleges szemszögből nézni a dolgot. Íme néhány dolog, amin érdemes gondolkodni:
- Mi a helyzet a bűnbánattal: a párod őszinte megbánást mutat a tette miatt? Megérti, hogy mennyire megbántott?
- Őszinteség: teljesen őszinte volt a csalás mértékét illetően? Vagy csak itt-ott csepegtetett egy kevés igazságmorzsát?
- A bizalom: érti és értitek-e, hogy mi kell a bizalom újjáépítéséhez? Nagyon nehéz lesz újjáépíteni, hacsak nem vagytok hajlandók mindketten keményen dolgozni a kapcsolat megmentésén.
- Megéri: valóban megéri megmenteni a kapcsolatotokat? Tényleg olyan jó volt az elején? Vagy talán ideje elengedni egymást és a továbblépésre összpontosítani?
Eltarthat egy ideig, amíg rendet tesztek a gondolataitokban. Fontos, hogy ne siessétek el a döntést.
- Ha elégedetlennek érzed magad
A szünet segíthet rájönni, hogy pontosan mi az oka annak, hogy elégedetlennek érzed magad a kapcsolatotokban és lehet-e valamit tenni a változás érdekében. Amennyiben emiatt szünetet tartok fontos, hogy őszinte legyél a pároddal. Amennyiben már hosszú ideje vagy elégedetlen, előfordulhat, hogy ez a szünet szakításhoz vezet és ezt a párodnak is tudnia kell.
Mikor nem ajánlott a szünet?
- Ha csak meg akarsz nyerni egy vitát vagy előnyt akarsz szerezni
Soha nem jó ötlet szünetre kérni a párodat azért, mert így akarsz túlesni egy vitán vagy a szakítás lehetőségével akarod sakkban tartani a párodat. Ha megpróbálod a szünetet manipulációs taktikaként használni, hogy hatalmat szerezz a párod felett, akkor olyan helyzetbe kerülhetsz, amibe talán sosem akartál volna.
- Ha csak arra kell, hogy valaki mással feküdj le
Sokan úgy gondolnak lehetőségként a szünetre, amikor valaki mással is ágyba bújhatnak. Pedig, ha bármelyik fél valaki mással fekszik le a szünet során, a páros másik fele jó eséllyel neheztelni fog miatta – teljesen jogosan. Ez újabb adag muníciót biztosít a következő időszakban – akár években – a veszekedéshez, ráadásul az is előfordulhat, hogy sosem tudtok túllépni a dolgon.
Ehelyett érdemes inkább új színt vinni a szexuális életetekbe. Ki tudja? Már egy meglepő ajándékcsomag és néhány új póz is csodát tehet. Előbb inkább ezzel kísérletezzetek és játsszatok egymással tisztességesen.
- Ha a probléma őszinte kommunikációval is megoldható
A párkapcsolati problémák többsége megfelelő kommunikációval, esetleg párterápiával megoldható. Egy szünet nem minden esetben jelent megoldást a párkapcsolati problémákra. Kérdezd meg magadtól, hogy próbáltál-e higgadt módon és őszintén kommunikálni partnereddel, megpróbáltad-e valóban megérteni a véleményét és az álláspontját.
Ahogy látod, pro és kontra érvek-indokok egyaránt vannak a szünet mellett és ellen. Tény, hogy az esetek többségében egy szünet a párkapcsolat felbomlásához vezet. De, ha nem húzzátok túl sokáig – 4-6 hétnél tovább –, lefektetitek a szünet alatti szabályokat és valóban arra a problémára koncentráltok, ami miatt szünetre mentetek, még be is válhat.