12 jel, hogy a párodnak párkapcsolati OCD-je van
Érezted már úgy, hogy a párod kételkedik a közöttetek lévő kapcsolatban, abban, hogy valóban szeretitek-e egymást?
Megfigyelted rajta, hogy állandóan szüksége van az érzéseid megerősítésére? Akkor elképzelhető, hogy a párod is párkapcsolati OCD-ben, azaz kényszerbetegségben szenved.
Mielőtt a tisztaság- és rendmániás sztereotípiával ütnénk el a dolgot, egy dolgot muszáj leszögezni: a kapcsolati OCD – ahogy minden kényszerbetegség – komoly mentális kihívást jelent a beteg és természetesen a környezete számára is.
Kezdjük az elején: mi az a kapcsolati kényszerbetegség?
A Nemzetközi Kényszerbetegség Alapítvány viszonylag egyszerűen körülírta, hogy mit tekinthetünk az OCD, azaz a kényszerbetegség alapjának. Eszerint a kényszerbetegség bármely fajtáját nézzük, olyan obszesszív-kompulzív tünetegyüttesről van szó, amely a világ lakosságának legalább 2-3%-át érinti, magyarországi viszonylatban ez kb. 250 000 – 300 000 beteget jelent.
Férfiak és nők egyaránt szenvedhetnek tőle, általában már a serdülőkort követően kialakulhat és az idő múlásával egyre komolyabb hatással bír az életminőségre. Aki az OCD bármilyen formájától szenved, elmondható, hogy a rögeszmék és a kényszeres cselekvések végeláthatatlan körforgásába kerül.
A kényszerbetegség ugyanis olyan krónikus betegség, amely visszatérő tolakodó gondolatokkal dolgozik, amelyek erős szorongásérzetet válthatnak ki a betegből, méghozzá irracionális, illetve egy bizonyos szisztéma szerint rituálisan ismétlődő rögeszmés cselekvések kíséretében.
A párkapcsolati kényszerbetegség (ROCD – azaz relationship obsessive-compressive disorder, vagyis kapcsolati rögeszmés-kényszeres zavar) ugyanez, csak „pepitában”, azaz a párkapcsolat áll a szorongás fókuszában.
A ROCD-ban szenvedő beteg folyamatosan elbizonytalanodik a párkapcsolatát illetően. A kényszeres gondolatokat tekintve a betegek megkérdőjelezik a párjuk irántuk érzett szeretetét, a vonzódásukat, a párjukkal való összeegyeztethetőségüket és a partnerük irántuk érzett szerelmét.
Szinte már rögeszmés módon, kényszeresen vágynak a megerősítésre. Ennek érdekében például folyamatosan kérdezgetik a környezetükben élőket egyfajta külső megerősítést keresve, ami nemcsak számodra, de akár a barátok és rokonok számára is kihívást jelenthet.
Ha ez még nem lenne elég, további nehezítő tényező, hogy a kapcsolati OCD-ben szenvedők – a „sima” kényszerbetegekhez hasonlóan – jelentős része lesz depressziós, hiszen többségük tisztában van viselkedésük és gondolataik irracionalitásával.
Emiatt inkább elrejtik, szőnyeg alá söprik a problémákat, a megszégyenítéstől való félelem miatt nem mernek segítséget kérni. Ennek következtében azonban a ROCD-es betegek többségénél előbb-utóbb a depresszió is felüti a fejét, ami már csak a párkapcsolatra nézve is, szintén libidó- és érzelemgyilkos tényező.
12 jel, amiről felismerheted a kapcsolati OCD-t
A teljesség igénye nélkül, az alábbi kérdések és cselekvések utalhatnak kapcsolati OCD-re:
- Folyamatosan teszteled a partnered iránti vonzalom szintjét azzal, hogy jobban vonzódsz-e más emberekhez. Például idegenekhez, barátokhoz, exekhez vagy hírességekhez.
- Folyamatosan a párod testi tökéletlenségein agyalsz. Például, ha állandóan azon gondolkodsz, hogy túl nagy az orra vagy túl vastag/vékony a szemöldöke.
- Folyamatosan elemzed a párod személyiségét. Olyan dolgokra gondolsz, hogy túl unalmas, elcsépeltek a viccei, túl félénk vagy nem elég okos hozzád?
- Ódzkodsz a randevúzástól, mert senki sem tűnik elég jónak.
- Nem vagy hajlandó megtenni a következő lépést a kapcsolatodban, mert vagy túlságosan a párod hibáira koncentrálsz, vagy arra helyezed a fókuszt, hogy mi hiányzik a kapcsolatból.
- Folyamatosan elbizonytalan azt illetően, hogy a „megfelelő” kapcsolatban vagy-e vagy sem. Állandóan azon kattog az agyad, hogy talán van valaki, aki jobb lehetne a számodra.
- Mindig megkérdőjelezed, hogy mennyire vagy szerelmes a partneredbe. Például azon rágódsz, hogy mért nem hiányzik neked jobban, ha már több mint egy hete nem láttátok egymást?
- Úgy érzed, állandóan megnyugtatásra van szükséged azt illetően, hogy jól választottál párt magadnak.
- Összehasonlítod a jelenlegi párkapcsolatodat egy korábbi szórakoztató és izgalmas (de gyakran egészségtelen) kapcsolatoddal, hogy kiderítsd, te így érzel-e a mostani partnered iránt.
- Kerülöd a romantikus filmeket és/vagy tévéműsorokat, amelyek nem kívánatos gondolatokat és szorongást keltenek a párkapcsolatodat illetően.
- Kitartóan keresed a válaszokat az interneten, online fórumokon, közösségi médiában, bárhol és bármikor.
- Azt veszed észre magadon, hogy bármilyen szexuális tevékenység a házimunka szintjére degradálódott és általában kellemetlen, szorongással teli élménnyé vált.
Ha a fenti megállapítások/kérdések/tünetek közül legalább 3-5 igaz rád vagy a párodra, akkor nagy valószínűséggel a kapcsolati OCD is felkerült a közös menüsorra. Szerencsére kis odafigyeléssel a tünetek enyhíthetők.
Hogyan élheti túl a párotok a kapcsolati OCD-t?
Első körben egy nagy adag empátiára van szükség és arra, hogy sose becsüljük le a beteg fájdalmát és félelmeit. Fontos olyan közeget teremteni számára, ahol bátran és őszintén megnyílhat a legelemibb félelmeivel kapcsolatban is, hiszen ez enyhítheti a szorongását.
Az sem árt meg, ha akár közösen, akár szakember bevonásával igyekeztek felderíteni a ROCD-ot kiváltó okokat és a lehetőségekhez mérten orvosoljátok azokat. Legyen ez a mondás a mottótok: a tettek többet mondanak a szavaknál.
Ha különösen rossz állapotba került a párod, csak legyél ott mellette, hallgasd meg vagy, ha arra van igénye, biztosítsd számára a szükséges teret. De győződj meg arról, hogy tudja: ott vagy mellette a bajban. Emellett minden lehetséges módon biztosítsd az érzéseidről és arról, hogy neked ő így tökéletes.
Igaz ez az olyan különösen kiszolgáltatott és intim helyzetekre is, mint amilyen a szex. Ilyenkor különösen nagy hangsúly helyeződik az érzelmeket kifejező érintésekre, ami segít újjáépíteni a bizalmat és az önbizalmat egyaránt.