Górcső alatt a fürjtojás mítosz: valóban hatásos potencianövelő?
A köztudatban elterjedt legenda, hogy az apró fürjtojásban óriási férfierő lakozik. A fehér alapon barna pettyes tojások biológiai értéke vitathatatlan: gazdag A-, B-, D-, E-vitaminokban és fehérjében, pozitív hatással van a szívre, az agyra és az idegrendszerre. De vajon tényleg növeli az erősebbik nem szexuális teljesítményét? Vagy hagyatkozzunk más alternatívára, ha biztosra akarunk menni?
Ahány kultúra, annyi vágykeltő
A vágyfokozás több ezer éves múltra tekint vissza. A különböző kultúrákban eltérő ételekre tekintettek afrodiziákumként. A Káma-Szútra például a gránátalmára, az egyiptomiak a mézre esküdtek, az indiánok pedig fahéjjal kenték be a péniszüket – ezt mai fejjel már senkinek sem ajánlanánk.
A fűszernövények szexuális életre gyakorolt hatása széles körben ismert – persze a nemi szerveink dörzsölése helyett inkább ételek ízesítőjeként alkalmazva. A legelterjedtebbek közé tartozik az ánizs, a chili, a bazsalikom, a gyömbér és a szegfűszeg.
Mindez annak tulajdonítható, hogy a bennük található anyagok erősítik a húgyúti-, és az ivarszerveket, illetve izgatják a központi idegrendszer szexualitásért felelős területeit. Ugyancsak közismertek az olyan vágyfokozó gyümölcsök, mint a datolya, a füge, bizonyos teák (borsmenta, ginzeng) és a tenger gyümölcsei. A tojás általánosan elterjedt potencianövelő, ezen belül a fürjtojást életelixírként emlegetik.
Mióta eszünk tojást?
Elődeink valószínűleg már az őskorban fogyasztottak tojást, mert rendszeresen kifosztották a madarak fészkeit. Hamar felfedezték a tápláló mivoltát, és fokozatosan napvilágot láttak a hozzá kapcsolódó mítoszok is. A tojás vallási szimbólummá vált, ezen kívül különböző hagyományok alakultak ki a felhasználásával kapcsolatban.
Az egyiptomi templomokban például tojásokat lógattak a termékenység és a megújulás elősegítése érdekében, de a zsidók is fontos szerepet tulajdonítottak az élelmiszernek. Ezekben az időkben sokszor az élet forrásaként azonosították, és a sárgájára a Nap szimbólumaként tekintettek.
A kínaiak pirosra festett tojás ajándékozásával hozták az ismerőseik, rokonaik tudtára, hogy bővül a család, egy 18. századi francia szokás szerint pedig a menyasszony az új ház küszöbén tojást tört össze, hogy egészséges gyermekük szülessen.
Jó eséllyel a különböző kultúrákban betöltött szerepét egyrészt a formájának, másrészt az eredetének köszönheti (gyakorlatilag egy petesejt).
A fürjtojás kúra
Sokan a kis tojás kúraszerű fogyasztását tanácsolják azért, hogy érvényre jussanak a pozitív hatásai. Minimum két hetes intervallumot javasolnak, de az ajánlás szerint ezt követően tartósan az étrendünk részét kell képeznie.
A leghatékonyabbnak a nyers állapotban fogyasztását tartják, de ha valaki nagyon idegenkedik ettől a formájától, akkor hozzá lehet adni egy kis cukrot vagy mézet. A dohányzás és a koffein mellőzése mellett napi 4-5 tojást javasolnak.
A vélemények szerint a vitamin-, és ásványianyagtartalmának köszönhetően támogatja a peteérést, és a hímivarsejt termelődést, a merevedési zavarokkal való összefüggését pedig a vérkeringés helyreállítására vezetik vissza. Vannak, akik szerint mézzel, szezámolajjal és rizspálinkával keverve igazi csodaital készíthető belőle.
A fürjtojás fogyasztása hazánkban nem terjedt el széles körben. Itthon a háziasszonyok inkább a klasszikus tyúktojást választják a sütéshez, főzéshez, ami elsősorban annak köszönhető, hogy könnyebben elérhető – és egy magyar szemnek normál méretű tojást nagyjából 4-5 fürjtojás tesz ki. (Velünk szemben a japánok előszeretettel illesztik be az étrendjükbe, elsősorban a rájuk nehezedő jelentős mértékű stressz csökkentése érdekében.)
Vannak más, természetes alternatívák
A kis tojásokat elsősorban az immunrendszer erősítésére ajánlják, a potencianövelő hatását másodlagos jellemzőként említik. Valószínűleg azért, mert vannak direkt erre a célra kifejlesztett természetes potencianövelőszerek – amelyek hatékonyabbak lehetnek, mint a néhány évtizede elterjedt Viagra. Ezekhez a termékekhez tudatosan válogatják össze a vágyfokozó és erekciót fenntartó komponenseket – persze mellékhatások nélkül. Ha szeretnél bővebben olvasni a természetes potencianövelőkről, akkor ezt a cikket javaslom.
Mellettük szól, hogy nem kell különösebb gondot fordítanunk a tárolásukra, a megbízható forrásból való beszerzésükre. És persze a higiénia miatt sem kell aggódnunk – ami a tojás nyers állapotban fogyasztásakor jogosan merülhet fel bennünk. Arról nem is beszélve, hogy ezek a készítmények különösen jó megoldást jelentenek azoknak, akik tojásallergiával küzdenek.
Persze ezzel senkit nem akarunk lebeszélni a fürjtojásról, hiszen a tapasztalatok szerint igen sok pozitív hatása van a szervezetünkre. De ha potencianövelésről van szó, akkor szerintünk jobb a speciálisan erre a célra kifejlesztett termékekre hagyatkozni.